Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Apel do rodziców w sprawie niebezpieczeństw związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

Apel do rodziców w sprawie niebezpieczeństw związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych

Główny Inspektor Sanitarny i Komendant Główny Policji zwracają się z apelem do rodziców w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży oraz prowadzenia profilaktyki zachowań ryzykownych dotyczących używania substancji psychoaktywnych, agresji i przemocy.

Rodzice w czasie wakacji powinni zachować szczególną czujność i bacznie obserwować dzieci; czas wypoczynku, często spędzany poza domem, może być okazją do podejmowania przez młodzież ryzykownych zachowań, np. kontaktu z narkotykami.

Ostatnio zmniejszyła się dostępność nowych narkotyków, nastąpił spadek o połowę liczby przypadków zatruć. Niemniej jednak w 2018 roku szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia powodowały narkotyki używane za pomocą e-papierosów i donosowych atomizerów. Używanie niektórych substancji poprzez tego rodzaju urządzenia może powodować nawet nagły zgon.

Przypominamy, że produkcja, sprzedaż oraz posiadanie nowych narkotyków zwanych potocznie "dopalaczami" zagrożone są konsekwencjami karnymi.

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policji są do dyspozycji rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży. Uruchomiono bezpłatną infolinię 800 060 800, gdzie można uzyskać informacje dotyczące nowych narkotyków.

Pamiętajmy – NIE istnieje bezpieczne branie narkotyków!

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Metryczka

Data publikacji 21.06.2019
Data modyfikacji 21.06.2019
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiały Ministerstwa Edukacji Narodowej
Osoba udostępniająca informację:
Agata Siekierska
do góry