Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

01.03.2024

Zaproszenie do udziału w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Warszawa, dnia 1 marca 2024 r.
Kuratorium Oświaty
w Warszawie

Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa
 
WKS.0231.6.2024.EG

Dyrektorzy, nauczyciele
przedszkoli, szkół, placówek
województwa mazowieckiego

 

Szanowni Państwo,

corocznie w dniu 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostaje podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Jest to również zwrócenie uwagi społeczeństwu na potrzebę większej empatii, tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

Zachęcam Państwa do zwrócenia uwagi na ten szczególny dzień, jak również do podejmowania w przedszkolach, szkołach, placówkach działań mających na celu budowanie akceptacji dla osób z autyzmem, kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Jednocześnie informuję, że Polski Komitet Olimpijski, Rzecznik Praw Dziecka i Prezydent Miasta Gdańska objęli swoim patronatem Niebieskie Igrzyska 2024, które organizuje Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.

Jest to wydarzenie o charakterze edukacyjnym i sportowo-integracyjnym. Niebieskie Igrzyska pokazują, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Zapisy trwają od 16 lutego do 30 kwietnia 2024 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.niebieskieigrzyska.pl  

Z poważaniem

p.o. Mazowiecki Kurator Oświaty
/-/
Wioletta Krzyżanowska

 

 

Metryczka

Data publikacji 01.03.2024
Data modyfikacji 06.03.2024
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Ewa Gawenda
Osoba udostępniająca informację:
Anna Laskowska
do góry