Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Ruszyła II edycja konkursu Ministra Edukacji Narodowej 'Mam 6 lat' - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszyła II edycja konkursu Ministra Edukacji Narodowej 'Mam 6 lat'

21 listopada 2012 r. rozpoczęła się II edycja konkursu Ministra Edukacji Narodowej 'Mam 6 lat'. Celem konkursu jest promowanie i upowszechnienie najciekawszych inicjatyw, podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji do edukacji szkolnej. W tym roku konkurs skierowany jest do rad rodziców w szkołach i przedszkolach oraz do dzieci.

 

21 listopada 2012 r. rozpoczęła się II edycja konkursu Ministra Edukacji Narodowej 'Mam 6 lat'. Celem konkursu jest promowanie i upowszechnienie najciekawszych inicjatyw, podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji do edukacji szkolnej. oraz korzyści płynących z wcześniejszego rozpoczęcia nauki jak również promowanie umiejętności dzieci sześcioletnich nabywanych w szkole.

W tym roku adresatami konkursu są: Rady Rodziców w szkołach podstawowych, Rady Rodziców w przedszkolach, a także uczniowie urodzeni w latach 2004, 2005 lub 2006, którzy rozpoczęli naukę w wieku 6 lat oraz ich rodzice.

Prace konkursowe należy przesyłać wraz z wypełnionym arkuszem zgłoszenia na adres Kuratorium Oświaty w Warszawie (Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa, z dopiskiem konkurs „Mam 6 lat”) do dnia 22 lutego 2013 roku.  Prosimy  o zapoznanie się  z regulaminem konkursu.

Zachęcamy do udziału - list Mazowieckiego Kuratora Oświaty

 

Sześciolatki gotowe do szkoły, szkoły gotowe na sześciolatki – rozpoczyna się II edycja konkursu „Mam 6 lat”! (komunikat MEN z dnia 21 listopada 2012 r.)

 

 

 

W 90 procentach polskich szkół są już sześciolatki. Badania i analizy pokazują, że dzieci w tym wieku bardzo dobrze sobie radzą, osiągając w szkole wyniki czasami lepsze, niż ich siedmioletni koledzy. By upowszechniać dobre praktyki szkół, w których uczą się sześciolatki, a także przedszkoli, które skutecznie - również dzięki współpracy z rodzicami - przygotowują dzieci do wcześniejszego rozpoczęcia nauki,  Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas ogłosiła dziś (21 listopada) II edycję konkursu „Mam 6 lat'. Konkurs skierowany jest  do rad rodziców w szkołach i przedszkolach oraz do dzieci.

 - Wcześniejsza nauka w szkole, wbrew pojawiającym się niekiedy obiegowym opiniom nie oznacza odbierania dziecku dzieciństwa. To raczej wykorzystanie jego potencjału i stworzenie mu optymalnych warunków rozwoju. Szkoła daje dzieciom sześcioletnim więcej okazji do poznawania ciekawych obszarów wiedzy, opanowania nowych umiejętności oraz kontaktu z innymi dziećmi i dorosłymi. Nauka w środowisku szkolnym pozwala na budowanie poczucia własnej wartości i dalszy rozwój samodzielności - mówi minister edukacji Krystyna Szumilas.

- Nadchodzący rok szkolny jest ostatnim, w którym rodzice mogą podjąć decyzję o rozpoczęciu przez ich sześcioletnie dziecko nauki w I klasie. Od września 2014 roku, do pierwszej klasy szkoły podstawowej pójdą już wszystkie dzieci sześcioletnie oraz te dzieci siedmioletnie, które nie rozpoczęły nauki w szkole w wieku sześciu lat. Zależy mi na dostarczeniu rodzicom wszelkich informacji, które pomogą im w podjęciu decyzji - dodaje.

Organizowany już po raz drugi konkurs „Mam 6 lat' ma na celu wyłonienie i wypromowanie najciekawszych  działań wspierających adaptację dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej.

- Chcemy dotrzeć z przekazem do rodziców najmłodszych dzieci i pokazać im, że sześciolatki dobrze radzą sobie w pierwszej klasie, a szkoły bezpieczne i dobrze przygotowane na ich przyjęcie - mówi minister Krystyna Szumilas i podkreśla, że czas skończyć ze straszeniem dzieci i rodziców I klasą zwłaszcza, że zdaniem psychologów, wzbudzanie lęku przed szkołą może mieć negatywne konsekwencje w przyszłości i wpływać na późniejsze sukcesy szkolne uczniów.

Między innymi dlatego w tym roku - oprócz rad rodziców - udział w konkursie mogą wziąć też uczniowie klas I-III,  które  poszły do szkoły jako sześciolatki. Przewidziano dla nich specjalną kategorie konkursową pod tytułem „Mam 6 lat i potrafię...' W formie listów, rysunków, filmików dzieci będą mogły zaprezentować umiejętności, jakie nabywają w szkole.

Prace oceniane będą w II etapach - regionalnym i krajowym. Najlepsze prace na poziomie regionalnym wybiorą Kuratorzy Oświaty a krajowym - kapituła  powołana przez Ministra Edukacji Narodowej. W ramach konkursu Minister Edukacji Narodowej przyzna też wyróżnienia „Samorząd na 6' tym samorządom, z których najwięcej sześciolatków rozpocznie we wrześniu 2013 naukę w I klasie.


Równocześnie z konkursem „Mam 6 lat' rozpoczynają się inne działania informacyjne MEN. Do szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych i rodziców w najbliższych dniach wysłane zostaną plakaty, listy i ulotki zawierające m.in. z informacje o tym, jak sprawdzić, czy dziecko jest gotowe by pójść do szkoły. Do samorządów trafi z kolei prośba o zorganizowanie takich działań, dzięki którym rodzice dzieci 6-letnich  i same sześciolatki będą mogły  jak najlepiej zapoznać się z warunkami w szkole i  poznać przyszłych wychowawców (spotkania w szkołach, dni otwarte, wspólne lekcje, wycieczki do szkoły). W tym roku, mimo, że obowiązek szkolny dla 6-latków przesunięty został na 2014 rok, na taki krok zdecydowali się rodzice 17, 5 proc. dzieci.

Na stronie MEN, w zakładce www.men.gov.pl/mam6lat będą się też pojawiały opisy dobrych praktyk, wyniki badań i artykuły ekspertów dotyczące funkcjonowania sześciolatka w szkole. - Wierzę, że w ten sposób rozwiejemy wszelkie wątpliwości rodziców i przekonamy, że 6-latek w szkole pozostaje tym samym 6-latkiem, ale z większymi możliwościami - mówi minister Krystyna Szumilas.


Najważniejsze daty w II edycji konkursu „Mam 6 lat':

21  listopada 2012 - ogłoszenie konkursu, rozpoczęcie zbierania prac konkursowych na poziomie regionalnym;

22 lutego 2013 - zakończenie zbierania prac na poziomie regionalnym;

25 lutego - 11 marca 2013 - ocena prac na poziomie regionalnym oraz wyłonienie laureatów regionalnych podczas Regionalnych Gal Konkursu;

11 - 29 marca 2013 -  wybór najlepszych prac na poziomie ogólnopolskim

11 kwietnia 2013 - uroczysta Ogólnopolska Gala Konkursu.

 

Metryczka

21.11.2012
Data publikacji 21.11.2012
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Andrzej Kulmatycki
Osoba udostępniająca informację:
Andrzej Kulmatycki
do góry