Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Zaproszenie do udziału w akcji "Paczka na Kresy" - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaproszenie do udziału w akcji "Paczka na Kresy"

23.02.2023

 

nowe logo MKO 1

Warszawa, dn. 23 lutego 2023 r. 

BKO.0231.1.2023.AK

 

                                                                                         Dyrektorzy szkół

                                                                                          województwa mazowieckiego

 

 Szanowni Państwo,

od lat współpracujemy z Fundacją Kresy w potrzebie, która, między innymi, organizuje pomoc materialną dla osób potrzebujących, zamieszkałych na terenach: Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy.

Jedną z form tej pomocy jest cyklicznie organizowana akcja „Paczka na Kresy”, która odbywa się dwa razy w roku przed Świętami Bożego Narodzenia i przed Świętami Wielkanocnymi. W ramach tej akcji wolontariusze przygotowują paczki świąteczne, które następnie wręczają polskim i potrzebującym rodzinom w danym kraju.

Wymaga szczególnego podkreślenia, że od wielu lat przygotowanie paczek świątecznych jest możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu dyrektorów szkół, kadry nauczycielskiej i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego. Dzięki darom zbieranym w szkołach tylko podczas akcji „Paczka na Kresy” Boże Narodzenie 2022 zostało przekazanych ponad tysiąc paczek rodzinom w Litwie, Łotwie i w Ukrainie. Realizacja akcji była możliwa także dzięki wsparciu  Spółek Skarbu Państwa.      

Tym krótkim wstępem chciałabym zaprosić Państwa i reprezentowane przez Państwa szkoły do udziału w tegorocznej edycji akcji „Paczka na Kresy” Wielkanoc 2023, która skierowana jest do osób mieszkających w Litwie i Łotwie.

Rozpoczęcie akcji będzie miało miejsce 2 marca 2023 r. podczas konferencji podsumowującej dotychczasową działalność Fundacji „Kresy w potrzebie”. Konferencja odbędzie się w siedzibie  XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Tuwima  przy ul. Alpejskiej 16 w Warszawie, w godz. 12.00 – 13.30 (program w załączeniu).

Zebrane dary powinny zostać dostarczone do magazynu na ulicy Bartyckiej 26 w Warszawie (Centrum Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz - pawilon magazynowy D1) w dniu 17 marca 2023 w godzinach 9.00 -17.00. Istnieje także  możliwość dowozu darów do jednostek OHP na Mazowszu w: Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ostrołęce, Ciechanowie i Jaciążku. Dokładne informacje u Koordynatorów akcji (dane poniżej).

Pakowanie zebranych darów będzie miało miejsce w dniach 18-19 marca 2023 r. w godz. 9.00 – 17.00 (także w magazynie przy ul. Bartyckiej 26 w Warszawie). Osoby zainteresowane pomocą w pakowaniu darów mogą zgłosić swój udział poprzez Koordynatorów akcji.  Po zakończeniu pakowania dary zostaną przetransportowane na Litwę i Łotwę.

Wyjazd wolontariuszy na Łotwę nastąpi w dniu 23 marca 2023 r., natomiast wyjazd na Litwę w dniu 24 marca 2023 r. Przekazywanie paczek zostało zaplanowane na dzień 25 marca br. Uroczyste zakończenie akcji nastąpi 26 marca 2023 r. w kaplicy Powstańców Styczniowych na wileńskim cmentarzu na Rossie. Powrót do Warszawy planowany jest w późnych godzinach wieczornych.

Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w akcji „Paczka na Kresy” Wielkanoc 2023. Będzie to też okazja do uczczenia 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które pomimo porażki militarnej stało się symbolem zwycięstwa wartości moralnych przyświecających Powstańcom. Zachęćmy naszych podopiecznych, dzieci i młodzież, do zaangażowania się w zbiórkę darów w naszych szkołach, a ich przedstawicieli do wyjazdu na Kresy, aby poznawać Rzeczpospolitą, śladami Bohaterów Powstania Styczniowego.

W celu ustalenia szczegółów udziału w akcji zachęcam Państwa do kontaktu z jej Koordynatorami: Panią Natalią Budkiewicz, tel. 507200182 i Panem Marcinem Świderskim, tel.  880818701.

                                                                              

                 Z poważaniem

Mazowiecki Kurator Oświaty

                        /-/

       Aurelia Michałowska

 

 

 

Pliki do pobrania

Metryczka

Data publikacji 23.02.2023
Data modyfikacji 23.02.2023
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Andrzej Kulmatycki
Osoba udostępniająca informację:
Anna Janiewicz
do góry