Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Założenia odwołanej konferencji 'Wyrównywanie szans edukacyjnych-pięciolatek u progu szkoły' - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Założenia odwołanej konferencji 'Wyrównywanie szans edukacyjnych-pięciolatek u progu szkoły'

Odwołana w dniu 15 kwietnia 2010 r. wojewódzka konferencja „Wyrównywanie szans edukacyjnych - pięciolatek u progu szkoły”, skierowana była głównie do jednostek samorządu terytorialnego, w których występuje duża potrzeba organizowania wychowania przedszkolnego w przedszkolach lub innych formach. Celem jej było przedstawienie roli wychowania przedszkolnego w edukacji oraz wskazanie rozwiązań prawnych i upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie tworzenia przedszkoli.

KO.WKS.I-MW.003-1/10

Odwołana w dniu 15 kwietnia 2010 r. wojewódzka konferencja „Wyrównywanie szans edukacyjnych - pięciolatek u progu szkoły”, skierowana była głównie do jednostek samorządu terytorialnego, w których występuje duża potrzeba organizowania wychowania przedszkolnego w przedszkolach lub innych formach. Celem jej było przedstawienie roli wychowania przedszkolnego w edukacji oraz wskazanie rozwiązań prawnych i upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie tworzenia przedszkoli.
Współczesne przedszkole odgrywa istotną rolę w życiu małego człowieka. Dzięki wczesnej edukacji dzieci lepiej radzą sobie jako pierwszoklasiści w szkole, a właściwe wspieranie ich rozwoju pomaga kształtować ważne cechy: pewność siebie, umiejętności społeczne i wytrwałość. Dlatego też, tak ważne jest zagwarantowanie dzieciom dostępu do wychowania przedszkolnego.
Reforma programowa i związane z nią obniżenie obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich, nakłada na jednostkę samorządu terytorialnego, obowiązek zapewnienia dzieciom pięcioletnim prawo do rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego w myśl art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami). Jednocześnie przypominam, że zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkoli specjalnych oraz innych form wychowania przedszkolnego, zgodnie z art. 5 ust. 5 cyt. ustawy, należy do zadań własnych gminy. Gmina prowadzi przedszkola publiczne, które zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy:
1) gwarantują bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego;
2) przeprowadzają rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;
3) zatrudniają nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.
O sieci publicznych przedszkoli w myśl art. 14a ust. 1 cytowanej ustawy decyduje rada gminy. Niestety w wielu gminach szczególnie wiejskich, samorządy nie organizują klasycznych przedszkoli. Dlatego też w przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi i geograficznymi rada gminy może uzupełnić sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych o inne formy wychowania przedszkolnego. Organizuje się je dla dzieci w miejscu zamieszkania lub w innym możliwie najbliższym miejscu zgodnie z art. 14a ust. 1a ustawy o systemie oświaty. Publiczna forma wychowania przedszkolnego, zapewnia bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego, prowadzone przez nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach oraz przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności w myśl art. 6 ust. 2 cytowanej ustawy.
W związku z faktem, iż od 1 września 2012 r. dzieci sześcioletnie objęte zostaną obowiązkiem szkolnym, ważną rolę odgrywa upowszechnianie wychowania przedszkolnego w stosunku do dzieci pięcioletnich. Zgodnie z art. 14a ust. 2 ustawy sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wraz z publicznymi innymi formami wychowania przedszkolnego powinna zapewniać wszystkim dzieciom pięcioletnim zamieszkałym na obszarze gminy możliwość spełnienia obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Należy pamiętać, że droga dziecka pięcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego nie powinna przekraczać 3 km. Jeżeli droga przekracza 3 km, obowiązkiem gminy, zgodnie z art. 14a ust. 3 ustawy, jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka
i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. Obowiązkiem gminy jest również zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) i rodzicami jeżeli dowożenie zapewniają rodzice o czym mowa w art. 14a ust. 4 ustawy.
Dostrzegając ogromne znaczenie wczesnej edukacji, zachęcam Państwa do podejmowania działań na rzecz upowszechniania wychowania przedszkolnego w gminach, którymi Państwo kierujecie. Miałem nadzieję, że zaplanowana konferencja pomogłaby Państwu w uzyskaniu wielu informacji przydatnychprzy zakładaniu przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych lub innych form wychowania przedszkolnego: punktów lub zespołów przedszkolnych.
W związku z tym, że z przyczyn niezależnych od nas konferencja nie odbyła się, zachęcam Państwa do korzystania z doświadczeń sąsiednich gmin, w których funkcjonują ww. placówki wychowania przedszkolnego oraz z pomocy organizacji pozarządowych propagujących wychowanie przedszkolne szczególnie w rejonach wiejskich.

Metryczka

22.04.2010
Data publikacji 22.04.2010
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Violetta Pulwarska
Osoba udostępniająca informację:
Anna Molka
do góry