Moje skróty

Schowek

Pokaż (4)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Inauguracja seminarium „Spacerkiem po Warszawie”: Oblicza stołecznych dzielnic w XX w. - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inauguracja seminarium „Spacerkiem po Warszawie”: Oblicza stołecznych dzielnic w XX w.

Zapraszamy na piątą edycję wykładów dla nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów wybierających tematy związane z kulturą i historią najnowszą do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego.

Zapraszamy na piątą edycję wykładów dla nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów wybierających tematy związane z kulturą i historią najnowszą do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego. W okresie listopad 2010 – kwiecień 2011 odbędzie się sześć spotkań prezentujących historię warszawskich dzielnic w XX wieku. Każdy z wykładów rozpocznie krótkie, historyczne wprowadzenie, dotyczące topografii dzielnicy oraz zarysu dziejów do 1939. Zostanie nakreślona charakterystyka infrastruktury miejskiej, urbanistyki i specyfika zabudowy danej dzielnicy z wyróżnieniem tych obiektów, które decydowały o jej charakterze, np. osiedli spółdzielczych na Żoliborzu i Ochocie, domów robotniczych na Woli czy Pradze, luksusowych kamienic na Mokotowie, czy ogromnych gmachów rządowych i publicznych rozrzuconych wokół zbyt gęsto zabudowanego Śródmieścia. W części trzeciej zostanie podsumowana skala zniszczeń wojennych i ich wpływ na powojenny kształt dzielnicy. Część czwarta będzie poświęcona procesowi odbudowy, część piąta – rozbudowy i ewolucji przestrzennej po lata 80., ze szczególnym podkreśleniem dokonań urbanistyki mega-osiedli i opisem ich stylistycznego charakteru. A wszystko to na tle historycznym, społecznym i ideologicznym. Udział w seminarium – jako formie doskonalenia zawodowego – zostanie potwierdzony pisemne.

Najbliższe seminarium dotyczące Żoliborza odbędzie się 18 listopada 2010 r. o godzinie 17.00.

Kolejne spotkania:

• Wola (16 grudnia 2010)
• Ochota (styczeń 2011)
• Śródmieście (luty 2011)
• Mokotów (marzec 2011)
• Praga (kwiecień 2011)

Wykład:
Jarosław Zieliński, historyk architektury i jeden z najbardziej cenionych współczesnych varsavianistów, autor m.in. wielotomowego „Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy”, albumu „Warszawa zburzona i odbudowana”, monografii „Realizm socjalistyczny w Warszawie. Urbanistyka i architektura”, przewodników historycznych po stołecznych dzielnicach, a także szeregu artykułów dotyczących historii i dziedzictwa Warszawy publikowanych m.in. na łamach „Stolicy” i „Spotkań z Zabytkami”.

Miejsce spotkań:
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25 (obok Trasy Łazienkowskiej).

Koordynator projektu:
Sławomir Stępień, tel. (0-22) 860-70-50, slawomir.stepien@ipn.gov.pl.

Dokładne terminy spotkań będą publikowane na stronie www.ipn.gov.pl pod hasłem „zapowiedzi” oraz drogą mailową.

ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE

Metryczka

16.11.2010
Data publikacji 16.11.2010
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Magdalena Deluga
Osoba udostępniająca informację:
Magdalena Deluga
do góry