Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Akcja Narodowe Czytanie - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja Narodowe Czytanie

Zachęcamy do udziału w ósmej edycji akcji Narodowe Czytanie, zainaugurowanej przez Parę Prezydencką. Uczestnictwo w inicjatywie zgłaszać mogą m.in. szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby ją zrealizować w swoich miejscowościach. Kulminacja akcji odbędzie się w sobotę 7 września 2019 roku.

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został Formularz zgłoszeniowy.

W tym roku będzie będą czytane nowele: Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.  Jest to wybór tekstów, których wspólnym  jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

W załączeniu List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do organizatorów Narodowego Czytania.

Więcej informacji znajduje się  na stronie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

 

Pliki do pobrania

Metryczka

Data publikacji 18.07.2019
Data modyfikacji 16.01.2020
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiały Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Osoba udostępniająca informację:
Agata Siekierska
do góry