Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Seminarium 'Polskie kino powojenne: twórcy i filmy' - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seminarium 'Polskie kino powojenne: twórcy i filmy'

Nowa edycja wykładów „Z kamerą po PRL-u”, przedstawiających wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięcia artystyczne, na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej.

Nowa edycja wykładów „Z kamerą po PRL-u”, przedstawiających wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięcia artystyczne, na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej. Będzie to próba opowiedzenia o bardzo różnych zjawiskach charakterystycznych dla powojennego kina polskiego; zarówno tych, które wprost wynikały z polityki kulturalnej tamtego okresu, jak i tych niezależnych artystycznie. Oprócz arcydzieł polskiego kina, pokazane zostaną także fragmenty filmów o jednoznacznie propagandowym zabarwieniu. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów wybierających tematy związane z filmem i historią najnowszą do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego. Odbędzie się sześć spotkań w cyklu miesięcznym (październik 2010 – marzec 2011). Każdy wykład ilustrowany będzie pokazem multimedialnym. Udział w seminarium – jako formie doskonalenia zawodowego – zostanie potwierdzony pisemne.

Tematy spotkań:
• Andrzej Munk (22 listopada 2010)
• Wojciech Jerzy Has (20 grudnia 2010)
• Stanisław Różewicz (17 stycznia 2011)
• Krzysztof Zanussi (luty 2011)
• Krzysztof Kieślowski (marzec 2011)

Wykład:
prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski, autor m.in.: Zapomniani bohaterowie. O bohaterach filmowych polskiego socrealizmu, Warszawa 2000; Pęknięty monolit. Konteksty polskiego kina socrealistycznego, Bydgoszcz 2005; Spektakl i ideologia. Szkice o filmowych wyobrażeniach śmierci heroicznej, Kraków 2006; redaktor naczelny „Bloku. Międzynarodowego Pisma Poświęconego Kulturze Stalinowskiej i Poststalinowskiej”.

Miejsce spotkań:
Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25 (obok Trasy Łazienkowskiej), godz. 17.00-18.30.

Koordynator projektu:
Sławomir Stępień, tel. (0-22) 860-70-50, slawomir.stepien@ipn.gov.pl

Dokładne terminy spotkań będą zamieszczane na stronie www.ipn.gov.pl pod hasłem „zapowiedzi” oraz drogą mailową.

Zajęcia są bezpłatne.

Metryczka

19.10.2010
Data publikacji 19.10.2010
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Magdalena Deluga
Osoba udostępniająca informację:
Magdalena Deluga
do góry