Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Czego o Holokauście młodzi Europejczycy dowiedzą się w szkole? - nowy pakiet edukacyjny dla nauczycieli historii poświęcony edukacji o Holokauście. - Doskonalenie i kształcenie -

Nawigacja

Doskonalenie i kształcenie

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czego o Holokauście młodzi Europejczycy dowiedzą się w szkole? - nowy pakiet edukacyjny dla nauczycieli historii poświęcony edukacji o Holokauście.

Jak rozmawiać o Holokauście ze współczesnymi nastolatkami? Jak uczcić pamięć ofiar Zagłady w szkole? W związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu, na portalu edukacyjnym „Hi-story Lessons” ukazał się nowy pakiet edukacyjny, poświęcony tej tematyce. Scenariusze lekcji i pomysły na obchody dnia pamięci, opracowane przez edukatorów specjalizujących się w tematyce Zagłady, odwołują się m.in. do krótkiej animacji „Memento” oraz do objazdowej wystawy pt. „Między Życiem a Śmiercią…”, poświęconej różnym formom pomocy w czasie Zagłady i historiom ocalenia. Materiały dostępne są w języku polskim i angielskim pod adresem: https://hi-storylessons.eu/sources/.

Wydawcą wielojęzycznego portalu „Hi-story Lessons” jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność.

Nowy pakiet edukacyjny składa się z trzech scenariuszy lekcji i przewodnika dla nauczycieli. Można w nich znaleźć m.in. gotowe do wykorzystania karty pracy dla ucznia, zwięzłe teksty merytoryczne przygotowane przez historyków, a także materiały graficzne czy linki do nagrań. Lekcjom przeprowadzonym na podstawie proponowanych scenariuszy towarzyszyć będą pytania o ludzką naturę, postawy i mechanizmy zachowań w ekstremalnych warunkach,  a także o woli przetrwania i siły sprzeciwu wobec zła. Autorzy materiałów zachęcają do wprowadzania uczniów
w tematykę Holokaustu poprzez indywidualne historie.

I tak losy dziecka żydowskiego w czasie II wojny światowej ukazane są na przykładzie biografii Elżbiety Ficowskiej, która jako niemowlę została przemycona z warszawskiego getta na aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej w stosie cegieł. Uczniowie będą mieli okazję obejrzeć przejmującą rozmowę z jej udziałem, w której opowiada o swoim ocaleniu jako o cudzie.

Inny scenariusz lekcji zachęca młodzież do rozmowy o różnych miejscach pamięci związanych z Holokaustem, które rozumiane są tutaj szeroko, nie tylko jako pomniki czy tablice wmurowane w ściany budynków, ale także ogrody czy place noszące imiona ofiar Zagłady czy instalacje artystyczne.

Nowe materiały dla nauczycieli przywołują także dobre praktyki z zakresu nauczania o Holokauście, takie jak lubelski projekt edukacyjny pt. “Listy do Henia”, który pokazuje Zagładę Żydów na przykładzie losów jednego małego chłopca, Henia Żytomirskiego. Młodzież poznaje historię Henia w kontekście życia codziennego w polsko-żydowskim Lublinie, a potem pisze listy do chłopca i wrzuca je do skrzynki.

Autorami materiałów edukacyjnych są: Martyna Grądzka-Rejak, Piotr Trojański, Maria Pawlak i Dominika Majuk. Materiały składają się z czterech części i omawiają następujące tematy:

Więcej informacji znajdą Państwo w załączonej informacji oraz na stronie internetowej: https://enrs.eu/hi-story-lessons

Metryczka

Data publikacji 30.01.2023
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Małgorzata Feusette-Czyżewska - Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Osoba udostępniająca informację:
Joanna Ogrodnik
do góry