Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Dopalacze: więcej profilaktyki w szkołach na Mazowszu - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dopalacze: więcej profilaktyki w szkołach na Mazowszu

31.08.2015

Ściślejsza współpraca szkół z policją i inspekcją sanitarną, szkolenia dla pedagogów i nauczycieli, warsztaty dla uczniów – m.in. poprzez te działania zostanie wzmocniona profilaktyka dotycząca dopalaczy na Mazowszu.

Mazowiecki Kurator Oświaty zobowiązał do tego dyrektorów szkół w specjalnym liście, a Wojewoda Mazowiecki zaapelował do władz samorządowych o wsparcie placówek oświatowych w tych działaniach. W 2015 r. w województwie mazowieckim dopalaczami zatruło się 279 osób.

Mazowiecki Kurator Oświaty w liście do dyrektorów placówek oświatowych zobowiązał ich do zaktualizowania programów profilaktyki do 30 października br. o zadania dotyczące przeciwdziałania dopalaczom, w tym opracowania wewnętrznych procedur. W szkołach mają być też zorganizowane szkolenia dla rad pedagogicznych (z udziałem policji i inspekcji sanitarnej) oraz spotkania z uczniami i rodzicami. Silniejszy akcent ma być też położony na monitorowanie problemu dopalaczy (m.in. poprzez badania ankietowe wśród uczniów, rodziców) czy upowszechnianie materiałów informacyjnych.

W nadchodzącym roku szkolnym kuratorium przy współpracy z innymi instytucjami zaplanowało akcję informacyjną o dopalaczach. We wrześniu ruszą narady przedstawicieli Komendy Stołecznej i Wojewódzkiej Policji z dyrektorami szkół, podczas których omówione zostaną regulacje prawne w zakresie przeciwdziałania narkomanii oraz zadania szkół w tym obszarze. Na jesieni zaplanowano też cykl szkoleń dla pedagogów i psychologów.

W 2014 r. Mazowiecki Kurator Oświaty wraz z lokalnymi instytucjami przeprowadził cykl debat regionalnych w ramach programu „Dziecko bezpieczne w rodzinie i w szkole”, dotyczących m.in. problemu uzależnień. Uczestniczyło w nich ok. 5,2 tys. osób (m.in. nauczycieli, uczniów, rodziców).

 

Więcej informacji na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

 

  • Konferencja prasowa (materiały zdjęciowe MUW)
    Konferencja prasowa (materiały zdjęciowe MUW)
  • Konferencja prasowa (materiały zdjęciowe MUW)
    Konferencja prasowa (materiały zdjęciowe MUW)
  • Konferencja prasowa (materiały zdjęciowe MUW)
    Konferencja prasowa (materiały zdjęciowe MUW)

Metryczka

Data publikacji 31.08.2015
Data modyfikacji 16.05.2016
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiały MUW
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry