Moje skróty

Schowek

Pokaż (3)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.

 
Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.
Rada Unii Europejskiej jest głównym organem decyzyjnym Unii Europejskiej. Wraz z Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim jest jednym z trzech głównych aktorów biorących udział w procesie decyzyjnym UE. Głównym zadaniem Rady jest przyjmowanie, wraz z Parlamentem, aktów prawa UE. Rada reprezentuje państwa członkowskie Unii.

Rada nie ma swojego stałego składu: w posiedzeniach Rady uczestniczy zawsze jeden minister z każdego kraju Unii w zależności od poruszanej na posiedzeniu tematyki.

Sprawami edukacji (w tym szkolnictwa wyższego) i młodzieży zajmuje się Rada do spraw Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu, której przewodniczy Pani Katarzyna Hall Minister Edukacji Narodowej.

Prace przygotowawcze do posiedzeń Rady prowadzone są przez dwa ciała przygotowawcze: Komitet ds. Edukacji (przewodnicząca Pani Dorota Lewandowska — Departament Współpracy Międzynarodowej) i Grupę ds. Młodzieży (przewodnicząca Pani Klaudia Wojciechowska — Departament Młodzieży i Organizacji Pozarządowych).

W dziedzinie edukacji priorytetami prezydencji będzie edukacja na rzecz mobilności oraz modernizacja uniwersytetów.

Prezydencja zapoczątkuje debatę na temat problematyki mobilności edukacyjnej w ramach programów edukacyjnych UE w sposób kompleksowy, uwzględniając także jej wymiar międzynarodowy (włączając państwa sąsiadujące z UE).

Prezydencja będzie dążyła do zaawansowania prac w zakresie rozwijania kompetencji młodzieży i dorosłych w kontekście uczenia się przez całe życie, w tym kompetencji językowych sprzyjających upowszechnianiu mobilności edukacyjnej i zawodowej. Ważnym aspektem prac będzie wzmacnianie współpracy pomiędzy kształceniem zawodowym, szkolnictwem wyższym i pracodawcami oraz innymi instytucjami z otoczenia społecznego i ekonomicznego, służącej podnoszeniu jakości kształcenia oraz tworzeniu elastycznych ścieżek uczenia się przez całe życie. W drugiej połowie 2011 r. zostanie wypracowana i przedstawiona deklaracja w sprawie rozwoju kontaktów edukacyjnych między społecznościami UE i krajów Partnerstwa Wschodniego oraz ich znaczenia dla wzmacniania pozycji UE w globalnych procesach rozwojowych.

W obszarze młodzieży prace prezydencji będą się koncentrować wokół tematu „młodzież i świat”. Temat ten współgra z ideami Europejskiego Roku Wolontariatu Propagującego Aktywność Obywatelską 2011, jak również z działaniami Komisji Europejskiej, która ogłosiła rok 2011 Rokiem Młodzieży UE — Chiny.

Głównym celem prezydencji będzie promowanie i wzmacnianie współpracy młodzieży z UE z jej rówieśnikami z krajów Europy Wschodniej i Kaukazu (kraje Partnerstwa Wschodniego i Rosji).

Priorytet ten będzie realizowany poprzez usystematyzowany dialog z młodzieżą (konsultacje i konferencję młodzieżowa), wymianę dobrych praktyk w tym zakresie pomiędzy krajami członkowskimi i dyskusję nad strategicznymi priorytetami polityki młodzieżowej w najbliższych latach (spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. Młodzieży). Zostanie też zainicjowana dyskusja na temat przyszłości programów wspierających mobilność, w tym ich otwarcia na kraje sąsiadujące z UE.

Informacje o polskiej prezydencji są dostępne na stronach: Ministerstwa Spraw Zagranicznych - http://pl2011.eu/, Ministerstwa Edukacji Narodowej - http://www.prezydencja.men.gov.pl/.

Materiały dla dzieci i młodzieży

Nna stronie poświęconej polskiej prezydencji (http://pl2011.eu/for_youth) dostępne są informacje o działaniach podejmowanych w celu popularyzacji wśród dzieci i młodzieży wiedzy o prezydencji w Unii Europejskiej, jak również materiały, które mogą być wykorzystywane na zajęciach poświęconych polskiej prezydencji w UE. Materiały te z pewnością przyczynią się do zwiększenia świadomości uczniów na temat istoty i roli prezydencji oraz pozwolą lepiej zrozumieć działania w czasie przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Zespół Regionalnego Centrum informacji Europejskiej w Poznaniu opracował przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych pakiet edukacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Materiały składają się m.in. ze zgadywanek, rebusów i kolorowanek.

Z kolei dla młodzieży Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało dwie publikacje: Prezydencja bez Prezydenta oraz Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Dostarczają one informacji na temat genezy prezydencji i jej funkcji, jak też zmian jej ram instytucjonalnych po ratyfikowaniu kolejnych traktatów.

Ponadto Centrum Informacji Europejskiej w Warszawie oraz Regionalne Centra Informacji Europejskiej prowadzą specjalne lekcje europejskie zarówno o polskiej prezydencji w Radzie UE, jaki o innych europejskich tematach dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

 

Metryczka

30.08.2011
Data publikacji 30.08.2011
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Magdalena Deluga
Osoba udostępniająca informację:
Magdalena Deluga
do góry