Moje skróty

Schowek

Pokaż (5)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Kultura na emigracji- seminarium dla nauczycieli - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kultura na emigracji- seminarium dla nauczycieli

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, zaprasza na całoroczne seminarium dla nauczycieli ( wrzesień 2010 – czerwiec 2011) pn. Kultura na emigracji.

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, zaprasza na całoroczne seminarium dla nauczycieli ( wrzesień 2010 – czerwiec 2011) pn. Kultura na emigracji.

W roku szkolnym 2010/2011 proponowany jest cykl wykładów, warsztatów i filmów o twórcach kultury emigracyjnej. Adresowany jest przede wszystkim do nauczycieli języka polskiego i studentów polonistyki. Mogą w nich także uczestniczyć uczniowie wybierający tematy z zakresu PRL-u do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego oraz wszyscy zainteresowani tematem. Udział w seminarium – jako formie doskonalenia zawodowego nauczycieli – zostanie potwierdzony pisemnie.

Proponowane tematy:
1. Panorama literatury polskiej na obczyźnie. Definicje, zasięg i zakres - seminarium inauguracyjne 28.09.2010 godz.15.00
2. Paryska „Kultura” i Jerzy Giedroyc.
3. W kręgu paryskiej „Kultury”: Józef Czapski i Gustaw Herling-Grudziński – dwa doświadczenia z pobytu w Związku Sowieckim.
4. W kręgu paryskiej „Kultury”: Czesław Miłosz i Marek Hłasko – odmienne oblicza i drogi powojennych pisarzy-emigrantów.
5. Aleksander Wat i jego świadectwo „Mój wiek”.
6. Londyńskie „Wiadomości” i Mieczysław Grydzewski.
7. W kręgu londyńskich „Wiadomości”. Skamandryci na wychodźstwie: Stanisław Baliński, Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, Józef Wittlin.
8. Jan Bielatowicz i Katolicki Ośrodek Wydawniczy „Veritas”.
9. Barbara Toruńczyk i środowisko „Zeszytów Literackich”.
10. Teatr Mariana Hemara.

Wykłady:
dr Małgorzata Ptasińska-Wójcik; Anna Mieszkowska
Warsztaty:
Wiesława Młynarczyk, Barbara Pamrów

Szczegółowe informacje i zgłoszenia na adres mailowy: Iwona Spałek iwona.spalek@ipn.gov.pl

Seminarium będzie się odbywać we wtorki raz w miesiącu w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie (obok trasy Łazienkowskiej) w godz. 15.00 – 18.00.
Dokładne terminy spotkań w 2010 r. będą zamieszczane na stronie internetowej www.ipn.gov.pl w rubryce ZAPOWIEDZI oraz drogą mailową.

Zajęcia są bezpłatne.



Metryczka

27.09.2010
Data publikacji 27.09.2010
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Magdalena Deluga
Osoba udostępniająca informację:
Magdalena Deluga
do góry