Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Promowanie uczniów z jedną oceną niedostateczną - Kontrola -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Promowanie uczniów z jedną oceną niedostateczną

Promowanie uczniów z jedną oceną niedostateczną

Szanowni Państwo Dyrektorzy,
zapis zawarty w § 21 ust. 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych ( Dz. U 2007r. Nr 83 poz.562 ze zm.) umożliwia radzie pedagogicznej szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej promowanie ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, uwzględniając jego możliwości edukacyjne, do klasy programowo wyższej, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
Do kompetencji rady pedagogicznej należy podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów - art. 41 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U z 2004r. Nr 252 poz. 2572 ze zm.).
Wobec przywołanych wyżej zapisów ustawy o systemie oświaty i rozporządzenia w sprawie oceniania, rada pedagogiczna jest zobowiązana do podjęcia stosownej uchwały w przypadku promowania ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
W treści podjętej uchwały winno się znaleźć uzasadnienie decyzji rady pedagogicznej, wskazujące konkretne przesłanki promowania lub niepromowania danego ucznia.
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w tym zakresie: bądź w wyniku prowadzonych w ramach nadzoru pedagogicznego kontroli, bądź w wyniku działań podjętych w ramach rozpatrywania skarg, wskazanym jest określenie w statucie szkoły przypadków, w których rada pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia może promować go do klasy programowo wyższej chociaż nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, oraz pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
Wyrażam nadzieję, że stosowanie takich zasad przyczyni się do poprawy przejrzystości pracy szkoły oraz wpłynie na podniesienie jej jakości.
Zapis zawarty w § 21 ust. 10 ww. rozporządzenia nie dotyczy promowania słuchaczy w szkołach dla dorosłych.

       MAZOWIECKI
WICEKURATOR OŚWIATY
            Katarzyna Góralska

Metryczka

25.10.2012
Data publikacji 25.10.2012
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Radcy Prawni Kuratorium Oświaty w Warszawie
Osoba udostępniająca informację:
Agata Bronowska
do góry