Moje skróty

Schowek

Pokaż (16)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - Kalendarium -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

28.01.2015

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zachęcamy Państwa do podejmowania z młodymi ludźmi dyskusji o konsekwencjach łamania praw człowieka, braku tolerancji, braku szacunku dla innych narodów i ich wyborów oraz wspierać ich w realizacji własnych inicjatyw w tym zakresie.

Zapraszamy również do dzielenia się informacjami o wszelkich inicjatywach poświęconych temu wydarzeniu, planowanych w ramach zajęć w szkołach, czy współpracy ze społecznością lokalną, zarówno w kraju, jak i za granicą. Materiały edukacyjne przydatne przy realizacji zajęć udostępniane są m.in. przez Dom Spotkań z Historią, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz na portalu dla nauczycieli Scholaris. Wsparciem służy również sieć koordynatorów regionalnych edukacji o kulturze i zagładzie Żydów, powołana w Ośrodku Rozwoju Edukacji.

W uruchomionym przez Muzeum Auschwitz-Birkenau specjalnym serwisie internetowym znajduje się „Światowa Mapa Pamięci”, na której odnotowywane są wszystkie wydarzenia związane z 27 stycznia. Organizatorzy wydarzeń związanych z rocznicą wyzwolenia Auschwitz (spotkania, wystawy, seminaria, konkursy, itp.) mogą skorzystać z załączonego formularza.

Dla społeczności międzynarodowej niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau pozostaje symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Metryczka

28.01.2015
Data publikacji 28.01.2015
Data modyfikacji 29.05.2015
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
materiały MEN
Osoba udostępniająca informację:
JSK Internet
do góry