Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

80-lecie Zespołu Szkół nr 53 w Warszawie - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

80-lecie Zespołu Szkół nr 53 w Warszawie

14.10.2015

80 lat swojego istnienia świętował (13-14 października) Zespół Szkół nr 53 w Warszawie. W uroczystościach wziął udział Albert Stoma Mazowiecki Wicekurator Oświaty.

Wicekurator oświaty pogratulował dostojnego jubileuszu, życząc gronu pedagogicznemu oraz uczniom wielu kolejnych sukcesów.  

W skład Zespołu Szkół nr 53 w Warszawie wchodzą: Gimnazjum Dwujęzyczne nr 53 oraz XVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej.

Szkoła rozpoczęła działalność w dniu 9 września 1935 roku  jako filia Gimnazjum im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, ale już w następnym roku szkolnym uzyskała własny statut, numer XVI i imię Aleksandry Piłsudskiej. W roku 1937 wydano w szkole po raz pierwszy tzw. małą maturę, którą kończyła się nauka w gimnazjum. Przez cały okres okupacji dyrektor szkoły prowadził oficjalnie działające szkoły i kursy oraz organizował naukę w ramach tajnych kompletów. Podczas Powstania Warszawskiego uczennice szkoły uczestniczyły w walkach z okupantem.

W 1948 roku w wyniku reformy szkolnictwa powołano jedenastoletnią szkołę ogólnokształcącą. W tym samym czasie zmieniono patrona szkoły. Na nową patronkę szkoły wybrano Stefanię Sempołowską, działaczkę społeczną, nauczycielkę, publicystkę, autorkę podręczników szkolnych i powieści dla młodzieży.

W październiku 1965 r. Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej zostało włączone do szkół stowarzyszonych w UNESCO. W roku 1991 w XVI Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej została utworzona pierwsza klasa dwujęzyczna z językiem francuskim.

Absolwentami szkoły są m.in.: aktorka Anna Majcher, dziennikarz radiowy i telewizyjny Michał Olszański oraz publicysta Paweł Dunin-Wąsowicz.

  • 80-lecie Zespołu Szkół nr 53 w Warszawie
    80-lecie Zespołu Szkół nr 53 w Warszawie
  • Albert Stoma Mazowiecki Wicekurator Oświaty
    Albert Stoma Mazowiecki Wicekurator Oświaty
  • 80-lecie Zespołu Szkół nr 53 w Warszawie
    80-lecie Zespołu Szkół nr 53 w Warszawie

Metryczka

Data publikacji 14.10.2015
Data modyfikacji 16.05.2016
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Kornelia Szczepaniak
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry