Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Oddano hołd ofiarom obozu zagłady w Treblince - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oddano hołd ofiarom obozu zagłady w Treblince

Uroczystości upamiętniające ofiary obozu zagłady w Treblince w ramach projektu edukacyjnego „Jesteśmy Razem” odbyły się w tym roku już po raz piąty i zgromadziły przedstawicieli polskich i zagranicznych instytucji rządowych, samorządów lokalnych oraz młodzież z Polski i Izraela.

Podczas oficjalnej ceremonii, która miała miejsce 21 października 2014 roku przy pomniku głównym na terenie byłego obozu zagłady w Treblince, zaproszeni goście zapalili 6 zniczy symbolizujących 6 mln ofiar Holokaustu. W tym roku upamiętniono w szczególny sposób zapomniane ofiary Zagłady – mniejszość romską, która zginęła w Treblince. W uroczystościach wzięli udział: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Mazowiecki Wicekurator Oświaty Katarzyna Góralska, Zastępca Prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz nowo mianowany Ambasador Izraela w Polsce Ana Azari.

W ramach obchodów zorganizowano warsztaty edukacyjne dla młodzieży, w których wzięli udział licealiści z Izraela oraz z mazowieckich szkół, m.in. z Warszawy, Kosowa Lackiego, Małkini Górnej, Łochowa, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Sadownego, Białegostoku, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Ostrowi Mazowieckiej, Łosic, Ostrołęki i Płocka. Łącznie w zajęciach wzięło udział ponad 600 uczniów. Samorządowcy uczestniczyli w panelu dyskusyjnym poświęconym Janowi Karskiemu i jego działalności.

Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy Jacka Kozłowskiego, Wojewody Mazowieckiego, we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Organizatorem warsztatów dla młodzieży i samorządowców jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które od kilku lat prowadzi między innymi program Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży (PIYE). W jego ramach prowadzone są warsztaty oraz wymiany licealne i studenckie.

Obóz zagłady w Treblince wybudowany został przez Niemców w połowie 1942 roku obok istniejącego w pobliżu karnego obozu pracy. Powstał w ramach „Akcji Reinhardt”, mającej na celu fizyczną likwidację ludności żydowskiej. Pierwszy transport deportowanych przybył 23 lipca 1942 roku, w którym przywieziono Żydów z getta warszawskiego. Od tego dnia przywożono tu Żydów głównie z okupowanej Polski, ale też z Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, ZSRR, a także Niemiec i Austrii. Trafiali tu również Romowie i Sinti z Polski i Niemiec. Oblicza się, że zginęło tu ponad 800 tysięcy osób.

 

Metryczka

22.10.2014
Data publikacji 22.10.2014
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Magdalena Teper
Osoba udostępniająca informację:
Magdalena Teper
do góry