Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Jubileusz 130-lecia XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jubileusz 130-lecia XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie

27 lutego br. rozpoczęły się uroczyste obchody jubileuszu 130-lecia XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie, które potrwają do 2 marca br. W inauguracji obchodów uczestniczył Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik.

27 lutego br. rozpoczęły się uroczyste obchody jubileuszu 130-lecia XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie, które potrwają do 2 marca br. W inauguracji obchodów uczestniczył Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik. Z okazji rocznicy szkoła przygotowała po raz 36 Festiwal Kultury i Nauki, którego honorowymi gośćmi będą znani absolwenci liceum Hanna Śleszyńska oraz Maciej Ślesicki. Uczniowie zaprezentują swoje talenty artystyczne oraz wezmą udział w wykładach naukowych z dziedziny fizyki, biologii oraz literatury.

Szkoła jest jednak postrzegana jako kontynuatorka misji edukacyjnej elitarnej pensji dla dziewcząt, która została utworzona w 1882 r. Wykładano w niej m.in.: antropologię, naukę religii i moralności, kaligrafię, literaturę powszechna, pedagogikę z psychologią. W 1905r. uczennice pensji, w której nauczano po rosyjsku, przystąpiły do strajku szkolnego walcząc o zachowanie ojczystego języka. W 1920 r. szkołę upaństwowiono i została przekształcona w Państwowe Żeńskie Gimnazjum, a w okresie powojennym w liceum ogólnokształcące.

Znani absolwenci szkoły to także Elżbieta Barszczewska, Maciej Orłoś oraz Jacek Cichocki.

 

Metryczka

27.02.2013
Data publikacji 27.02.2013
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Kornelia Woźniak
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Woźniak
do góry