Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Transplantacja – dar życia. Jestem na TAK - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Transplantacja – dar życia. Jestem na TAK

Zwiększenie ilości przeszczepianych narządów to efekt m.in. wdrażania programu 'Partnerstwo dla transplantacji w województwie mazowieckim'. Partnerstwo jest realizowane m.in. w obszarze edukacji nauczycieli i młodzieży szkolnej. Dotychczasowe działania podsumowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (9 października).

Zwiększenie ilości przeszczepianych narządów to efekt m.in. wdrażania programu 'Partnerstwo dla transplantacji w województwie mazowieckim'. Partnerstwo jest realizowane m.in. w obszarze edukacji nauczycieli i młodzieży szkolnej. Dotychczasowe działania podsumowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (9 października).

Kuratorium Oświaty od 2011 r. współorganizuje (wspólnie z koordynatorem Programu i Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli) szkolenia przybliżające problematykę transplantacji, w których dotychczas wzięło udział ponad 700 nauczycieli. W spotkaniach uczestniczyli też uczniowie. Tematykę prezentowali m.in. prof. Paweł Nyckowski oraz pacjent po przeszczepie wątroby. - Wierzę, że organizowane spotkania z młodzieżą i nauczycielami przyczyniają się do likwidowania stereotypów, u których podstaw leży niewiedza. Ogłoszony konkurs jest kolejną formą wsparcia programu na rzecz transplantacji – powiedział Mariusz Dobijański, mazowiecki wicekurator oświaty.

W październiku br. ruszy konkurs plastyczny „Transplantacja – dar życia. Jestem na TAK”, organizowany przez Wojewodę Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Udział w inicjatywie zaproponowano też Poltransplantowi. Celem konkursu, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego, jest wzrost wiedzy młodzieży na temat dawstwa, transplantacji narządów i tkanek oraz propagowanie transplantacji. Prace najlepiej promujące ideę transplantacji zostaną nagrodzone. Konkurs w najbliższych dniach zostanie ogłoszony na stronie www.kuratorium.waw.pl, a informacje o nim zostaną rozesłane do szkół. Prace wybrane w etapie szkolnym będzie można przesłać do 14 grudnia na adres Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Siedlcach (ul. Piłsudskiego 38, 08-110 Siedlce). Komisja wojewódzka rozstrzygnie konkurs do 31 stycznia 2013 r. Uroczystość wręczenia nagród zaplanowano na 14 lutego 2013 r.

W 2009 r. Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej zainicjowała program 'Partnerstwo dla transplantacji'. W czerwcu 2010 roku przystąpiło do niego województwo mazowieckie poprzez podpisanie listu intencyjnego pod auspicjami wojewody mazowieckiego. Program jest ogólnopolskim projektem, realizowanym we wszystkich województwach, skierowanym do wielu odbiorców. Poza szeroko rozumianym społeczeństwem, kluczowymi grupami w jego realizacji są: środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali), przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej – zwłaszcza organy założycielskie szpitali, nauczyciele, młodzież szkolna oraz Kościół. Jego celem jest uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów pobieranych od osób zmarłych jak również dawców rodzinnych, a także zwiększenie liczby przeszczepów poprzez utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach.

Więcej informacji na temat działań realizowanych w ramach Partnerstwa dla transplantacji na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
 
Zdjęcie: archiwum Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Metryczka

09.10.2012
Data publikacji 09.10.2012
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Andrzej Kulmatycki
Osoba udostępniająca informację:
Magdalena Deluga
do góry