Pamięci dr Anny Lechowicz
1 lutego 2012 r. zmarła nasza koleżanka dr Anna Lechowicz - honorowy profesor oświaty - nauczycielka, pionier wprowadzenia metod komunikacji niewerbalnej w Polsce, a także prekursor zastosowania specjalistycznych peryferii komputerowych zamiast standardowej klawiatury.

1 lutego 2012 r. zmarła nasza koleżanka - honorowy profesor oświaty - nauczycielka, pionier wprowadzenia metod komunikacji niewerbalnej w Polsce, a także prekursor zastosowania specjalistycznych peryferii komputerowych zamiast standardowej klawiatury.
Była pedagogiem specjalnym, terapeutą i specjalistą AAC (ang. Alternative and Augmentative Communication). Dzięki jej opracowaniom i ustawicznemu poszukiwaniu rozwiązań dla konkretnych uczniów na przestrzeni całej kariery zawodowej, zaszła ogromna jakościowa zmiana metodyki pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oparta o wykorzystanie nowoczesnych narzędzi technologicznych. Przekazując swoją wiedzę i doświadczenia praktyczne w zakresie niewerbalnej komunikacji oraz specjalistycznych peryferii komputerowych nauczycielom oraz rodzinom dzieci z niepełnosprawnością złożoną przyczyniła się do wdrażania nowych rozwiązań metodycznych w polskim systemie oświaty. Zorganizowała punkt konsultacyjny, gdzie po zajęciach edukacyjnych przyjmowała przez kilka lat nieodpłatnie dzieci i rodziców oraz nauczycieli z terenu województwa mazowieckiego, poszukujących pomocy i wskazówek związanych z wykorzystaniem komputera w edukacji dziecka niepełnosprawnego.
Pani Anna Lechowicz wykształciła wielu specjalistów z zakresu komunikacji niewerbalnej oraz komputerowego wspomagania edukacji na terenie całej Polski. Od 1994 r., kiedy otrzymała (z Kanady) certyfikat– Senior Presentor i została instruktorem z międzynarodowymi uprawnieniami w zakresie wspomagających i alternatywnych metod porozumiewania się, jeździła po Polsce upowszechniając wiedzę w tej dziedzinie. Szkoliła nauczycieli wielu szkół i ośrodków na terenie kraju. Prowadziła zajęcia ze studentami. Do ostatniej chwili współpracowała z Akademią Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Uniwersytetem Warszawskim, Instytutem Badań Pedagogicznych w Warszawie oraz Kolegium Pedagogiki Specjalnej w Helenowie. Dzieliła się swoją wiedzą na konferencjach, publikując artykuły i opracowania w licznych czasopismach i periodykach specjalistycznych.
Jej nazwisko znane jest w środowisku nauczycieli, terapeutów logopedów w całym kraju, albowiem sposób przekazywanej wiedzy, własne praktyczne doświadczenia w pracy pedagogicznej z dzieckiem z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz stosunek do kolegów sprawiły, że pozostanie wzorem dla innych.
14 październiku 2009, w dniu Edukacji Narodowej, Anna Lechowicz otrzymała z rąk Premiera Donalda Tuska i Ministra Edukacji Narodowej Katarzyny Hall tytuł honorowego profesora oświaty.
Śmierć Pani Anny Lechowicz jest trudna do zaakceptowania. Nie ma słów, by opisać żal i współczucie, jakie w tej chwili czujemy.
Karol Semik
Mazowiecki Kurator Oświaty
ze współpracownikami
Pożegnanie Hanny Lechowicz (msza pożegnalna) odbędzie się w dniu 8 lutego br. o godzinie 13.00 w Parafii św. Jakuba, Warszawa Ochota, pl. Narutowicza (kościół dostępny dla osób niepełnosprawnych).
Mazowiecki Kurator Oświaty
ze współpracownikami
Pożegnanie Hanny Lechowicz (msza pożegnalna) odbędzie się w dniu 8 lutego br. o godzinie 13.00 w Parafii św. Jakuba, Warszawa Ochota, pl. Narutowicza (kościół dostępny dla osób niepełnosprawnych).