Zasiłek losowy dla uczniów z terenów poszkodowanych przez żywioł
04.07.2025Zasiłek losowy, to jednorazowe świadczenie pieniężne przyznawane uczniom i dzieciom, które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej.
Gminy mogą ubiegać się o środki finansowe na zasiłek losowy dla uczniów z terenów poszkodowanych w wyniku wystąpienia nawałnic lub innych zdarzeń atmosferycznych, w szczególności huraganów, deszczów nawalnych, gradobicia lub powodzi i innych.
Możliwość wsparcia daje „Rządowy program pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2025-2027”.
Formy wsparcia
Pomoc jest skierowana do rodzin dzieci i uczniów, które poniosły straty w wyniku wystąpienia żywiołu uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie w środowisku szkolnym.
Pomoc finansowa w formie zasiłków celowych stanowi podstawę do udzielenia dzieciom i uczniom pomocy w formie:
- zasiłku losowego na cele edukacyjne;
- wyjazdu terapeutyczno-edukacyjnego;
- zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych.
Zasiłek losowy mogą otrzymać dzieci realizujące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne i uczniowie uczęszczający do szkół wszystkich typów, kształcący się w tych szkołach w formie dziennej.
Z wyjazdu terapeutyczno-edukacyjnego mogą skorzystać uczniowie uczęszczający do szkół wszystkich typów, kształcący się w tych szkołach w formie dziennej.
Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze lub zajęcia terapeutyczno-edukacyjne organizowane są dla:
- dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne,
- uczniów uczęszczających do szkół wszystkich typów, kształcących się w tych szkołach w formie dziennej.
Zasiłek losowy dla jednego dziecka lub ucznia wynosi 1 000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wyjazdu wynosi do 1 770 zł na ucznia. Dopuszczalne jest łączenie obu tych form wsparcia.
Pomoc w formie zasiłku losowego jest przyznawana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) rodzinom spełniającym warunki programu, bez konieczności składania wniosku. Pomoc w formie wyjazdu lub zajęć opiekuńczo-wychowawczych lub zajęć terapeutyczno-edukacyjnych jest przyznawana na wniosek. Wnioski rodziców na formularzu ustalonym przez daną gminę przyjmują właściwi miejscowo (ze względu na miejsce zamieszkania dziecka) wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast).