Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

„Inżynierowie Przyszłości” - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Inżynierowie Przyszłości”

Program „Inżynierowie Przyszłości” to propozycja Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowana do nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy chcą zrealizować autorski projekt badawczy w obszarach nauki obejmujących chemię, fizykę, energetykę i ochronę środowiska. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 15 listopada br.

Na granatowym tle z mikroskopem napis: Inżynierowie Przyszłości - nauka przez doświadczenia. W dole grafiki logotypy.

Nauka przez doświadczenie

„Inżynierowie przyszłości” to nowy ogólnopolski program dla nauczycieli i uczniów liceów i techników, którzy chcą realizować ciekawe, ambitne i innowacyjne projekty edukacyjne z uwzględnieniem przynajmniej jednego z obszarów nauki: fizyka, chemia, energetyka, ekologia i ochrona środowiska. W ramach przedsięwzięcia młodzież będzie mogła wcielić się w rolę naukowca i przeprowadzić swoje prace badawcze. 

Tegoroczna pilotażowa odsłona programu odbywa się pod hasłem „Nauka przez doświadczenie”.

Celem projektu jest wspieranie uzdolnionej młodzieży i zachęcenie do podjęcia studiów technicznych, aby wspólnie budować świat jutra. 

- Wciąż bardzo mała liczba kandydatów na studia wybiera kierunki techniczne, chemię, matematykę czy fizykę. Wbrew pozorom powodem takich decyzji jest nie tyle „humanistyczny umysł” młodzieży, co brak odpowiedniego podejścia do nauczania przedmiotów ścisłych – mówi Kinga Szewczyk, prezes Fundacji PGNiG. - Jeśli połączyć naukę przedmiotów ścisłych z eksperymentowaniem, praktycznym użyciem wiedzy i angażowaniem uczniów osiąga się nie tylko lepsze wyniki w nauce, ale też sympatię uczniów do potocznie „trudnych przedmiotów”. Tak właśnie ma działać program „Inżynierowie Przyszłości”, który odczarowuje nauki ścisłe. Pozwoli uczestnikom programu rozwijać pasje, tak aby w przyszłości mogli wspierać innowacyjną gospodarkę opartą na wiedzy – dodaje.

 

Granty badawcze dla uczniów i nagrody finansowe dla nauczycieli

W ramach programu przeprowadzony zostanie konkurs, w którym nauczyciele z uczniami mogą zgłaszać swoje pomysły prac badawczych. Autorzy 100 najlepszych koncepcji otrzymają dofinansowanie w postaci grantu na zakup materiałów do projektów. Łączna pula nagród w konkursie to 100 000 zł.

Młodzi badacze, którzy stworzą do końca kwietnia 2024 r. najciekawsze projekty, zostaną dodatkowo nagrodzeni stypendiami, a ich nauczyciele nagrodami finansowymi.

Twórcy najlepszych prac (uczniowie i nauczyciele) zostaną zaproszeni do udziału w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Szkół Ponadpodstawowych, która odbędzie się w czerwcu 2024 r. w Warszawie.

 

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia konkursowe należy przesyłać do 15 listopada br. za pomocą formularza na stronie www.inzynierowie-przyszlosci.pl.

Zachęcamy również do śledzenia mediów społecznościowych, na których publikowane będą ważne informacje, ciekawostki, artykuły, porady oraz materiały z realizacji programu.

Metryczka

Data publikacji 14.11.2023
Data modyfikacji 14.11.2023
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Osoba udostępniająca informację:
Sylwia Choińska
do góry