Moje skróty

Schowek

Pokaż (16)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Startuje projekt „Szkoła ucząca z Minecraft Education” - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Startuje projekt „Szkoła ucząca z Minecraft Education”

Wszystkich nauczycieli szkół podstawowych (kl. IV-VIII) i ponadpodstawowych Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza do włączenia się w projekt „Szkoła ucząca z Minecraft Education”.

Zdjęcie przedstawia obraz zaczerpnięty z gry Minecraft, dwie postacie z gry po prawej stronie zdjęcia. Na dole zdjęcia kolorowy napis Minecraft Education.

„Szkoła ucząca z Minecraft Education”

„Szkoła ucząca z Minecraft Education” to inicjatywa, dzięki której nauczyciele będą mieli niepowtarzalną okazję do tego, by poznać najefektywniejsze sposoby wykorzystania Minecraft Education w procesie edukacyjnym. Uczestnicy otrzymają również bezpłatny dostęp do gotowych lekcji. Dowiedzą się również, jak wspierać uczniów w rozwijaniu kompetencji przyszłości tj. współpracy, umiejętności krytycznego myślenia i kreatywności. Włączenie tego typu narzędzi do pracy z młodzieżą bez wątpienia zwiększy ich motywację do jeszcze bardziej aktywnego udziału w zajęciach.

Propozycje zajęć dla wszystkich klas zostały przygotowane przez nauczycieli z całego świata. Istnieje także możliwość stworzenia i zgłoszenia własnych lekcji. Dodatkowo dzięki opracowanym przez Microsoft Polska autorskim mapom do Minecraft Education, uwzględniającym dostosowaną do potrzeb polskich nauczycieli obudowę metodyczną, polscy uczniowie mają szansę na naukę w uwielbianym przez nich sześciennym świecie.

Warto spróbować już teraz, bo dostęp do bezpłatnej próbnej wersji Minecraft Education (licencja trial – ograniczona czasowo, dająca dostęp do pełnej funkcjonalności) będzie aktywny do 6 maja 2024 roku. 

Czym jest Minecraft Education?

Minecraft Education to platforma do kreatywnej i pełnej emocji nauki poprzez zabawę, zgodnie z ideą STEM. Gra przygotowuje uczniów do życia w świecie pełnym nowych technologii poprzez kształtowanie kompetencji przyszłości. Wspólne wykonywanie zadań, np. w klasie, w światach (na mapach) zbudowanych z charakterystycznych klocków, jest nie tylko rozrywką, ale i rozwijaniem wielu umiejętności, takich jak współpraca, rozwiązywanie problemów czy kodowanie. Wspiera także rozwój kompetencji społeczno-emocjonalnych, uważanych za kluczowe na wielu stanowiskach pracy i obejmujących pracę zespołową, komunikację, zarządzanie czasem i ważną w procesie uczenia się motywację wewnętrzną. Co istotne, gra odbywa się w bezpiecznym środowisku, bo jej zasady ustalane są przez nauczycieli. Wersja klasyczna różni się od edukacyjnej tym, że nie ma w niej takich ograniczeń. Nauczyciele, którzy chcą rozpocząć pracę z Minecraft Education, mogą liczyć na wsparcie w postaci ogromnej bazy samouczków, przewodników i innych materiałów pozwalających każdemu z nich stworzyć od podstaw własną lekcję, niezależnie od poziomu znajomości gry i jej środowiska. 

Dostępne światy Minecraft Education:

  • Minecraft dla 5-klasisty wraz z obudową metodyczną dla nauczycieli i kartami pracy dla uczniów – sprzyja realizowaniu podstawy programowej z  języka polskiego, języka angielskiego, historii, matematyki, biologii i geografii.
  • Mówię po polsku z Minecraft! wraz z obudową metodyczną dla nauczycieli i kartami pracy dla dzieci ukraińskich – ta pomoc dydaktyczna, wykorzystująca ponadnarodowy język gry, która znana jest tysiącom dzieci na całym świecie, wspiera je w nauce języka polskiego. 
  • Cybercraft wraz z obudową metodyczną dla nauczycieli i kartami pracy dla uczniów – uczy, jak bezpiecznie korzystać z sieci. 

Jak wykorzystać Minecraft Education w procesie edukacyjnym?

Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli na szereg inspirujących spotkań realizowanych w ramach nowej kampanii edukacyjnej Szkoła ucząca z Minecraft Education, które odbywać się będą zarówno w formule stacjonarnej, jak i online. Udział w cyklu spotkań jest bezpłatny.

Szczegóły i harmonogram dostępny na stronie: https://edukacja.gov.pl/web/szkola-uczaca/

Materiały edukacyjne: https://zpe.gov.pl/a/minecraft-education---materialy-edukacyjne/DmYoLfB3I

To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się:

  • jak rozpocząć przygodę z edukacyjną wersją jednej z najpopularniejszych gier na świecie, czyli Minecraft,
  • czym jest Minecraft Education i jak wspiera uczniów oraz nauczycieli na całym świecie w podnoszeniu wiedzy i umiejętności w obszarze metodyki przedmiotowej,
  • w jaki sposób skorzystać z zaplanowanych webinarów i warsztatów stacjonarnych,
  • gdzie szukać inspiracji i materiałów umożliwiających pracę z uczniami na zajęciach lekcyjnych,
  • jak zdobyć tytuł Szkoły uczącej z Minecraft Education!

Projekt jest organizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech i Instytutem Badań Edukacyjnych. Partnerem technologicznym spotkania jest Microsoft dla Edukacji.

Zachęcamy do udziału!

Więcej o programie

Metryczka

Data publikacji 26.10.2023
Data modyfikacji 10.11.2023
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Osoba udostępniająca informację:
Sylwia Choińska
do góry