Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Rodzina Ulmów - bohaterscy samarytanie z Markowej - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rodzina Ulmów - bohaterscy samarytanie z Markowej

Decyzją papieża Franciszka, wyjątkowym wydarzeniem w Polce w 2023 r., będzie beatyfikacja Rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, która odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

W związku z przygotowaniami do beatyfikacji Prezydent Andrzej Duda powołał Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów, w skład którego wchodzi Pani Marzena Machałek — Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Celem Komitetu jest nie tylko rozpowszechnianie w Polsce i za granicą wiedzy o rodzinie Ulmów,  ale także utrwalenie pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Zachęcamy szkoły i placówki z województwa mazowieckiego do podejmowania działań na rzecz upowszechnienia wśród dzieci i młodzieży wiedzy o Polakach, którzy z narażeniem życia ratowali osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej, co było aktem wielkiego poświęcenia i heroizmu, a rodzina Ulmów jest tego najlepszym przykładem.


 

Metryczka

Data publikacji 15.05.2023
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Jolanta Stachurska
Osoba udostępniająca informację:
Izabela Anioł
do góry