Moje skróty

Schowek

Pokaż (14)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Konferencja "Rowerowe prawo jazdy – moje bezpieczeństwo" w ruchu drogowym w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja "Rowerowe prawo jazdy – moje bezpieczeństwo" w ruchu drogowym w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa

11.05.2023

Wojewoda Mazowiecki wraz z Mazowieckim Kuratorem Oświaty zapraszają na Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa, zaplanowany w dniach 11-19 maja br. W Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym w Markach, 11 maja br. odbyła się Konferencja "Rowerowe prawo jazdy – moje bezpieczeństwo w ruchu drogowym". W konferencji wzięli udział m.in.: Paweł Lisiecki, Poseł na Sejm RP, Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki, Dorota Skrzypek, Mazowiecki Wicekurator Oświaty.

Konferencja była adresowana do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców, którzy zachęcani byli do zaplanowania działań związanych z bezpieczeństwem na terenie szkół.

- Głównym założeniem Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa jest temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Z uwagi na nadchodzący sezon letni, podczas pikników na terenie delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, będzie poruszana kwestia bezpieczeństwa w szerszym zakresie, nie tylko w ruchu drogowym, ale również nad wodą, w lesie. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Ideą przewodnią Tygodnia Bezpieczeństwa jest to, żeby każde dziecko powyżej 10. roku życia, które porusza się na rowerze i na hulajnogach elektrycznych, posiadało kartę rowerową – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. 

-Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło drugą już edycję Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa. Przypomnę, że rok temu, również w maju,  wspólnie z Wojewodą Mazowieckim, zainaugurowaliśmy podobną akcję, która cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i nauczycieli. W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa przewidujemy organizację różnorodnych i myślę, że atrakcyjnych dla dzieci przedsięwzięć i  konkursów, które pozwolą nie tylko miło spędzić czas, ale będą przede wszystkim okazją do przypomnienia i utrwalenia nawyków związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym - mówiła Dorota Skrzypek, Mazowiecki Wicekurator Oświaty.

W ramach konferencji zaprezentowano wykłady dotyczące bezpieczeństwa  uczniów i dobre praktyki, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa komunikacyjnego, o których opowiedzieli przedstawiciele: Komendy Stołecznej Policji, Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Miasta Marki.

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, uhonorowali Publiczną Szkołę Podstawową im. Franciszka Ksawerego Christianiego w Guzowie za najwięcej wydanych  kart rowerowych w roku szkolnym 2021/2022 w województwie mazowieckim.

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa adresowany jest szczególnie do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, uczniów szkół podstawowych, wychowanków przedszkoli i placówek oświatowych. Jego celem jest popularyzacja problematyki bezpieczeństwa dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu drogowego oraz profilaktyka zagrożeń. Inicjatorami akcji byli Poseł Paweł Lisiecki oraz zarząd Moto Klubu Wawer.

W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, w poszczególnych Delegaturach Kuratorium Oświaty w Warszawie, na terenie wybranych szkół  z województwa mazowieckiego odbędą się Pikniki, podczas których nie zabraknie różnorodnych atrakcji. Będą m.in. konkursy wiedzy o ruchu drogowym, konkursy jazdy na rowerze zgodnej z przepisami ruchu drogowego, turnieje doskonalenia technik jazdy po torze rowerowym, slalomy na hulajnodze, gry i zabawy na temat bezpieczeństwa, pogadanki tematyczne, pokazy ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokazy sprzętu specjalistycznego.
 

Pikniki Bezpieczeństwa:

  • 12 maja 2023 r. – Delegatura Płock – Szkoła Podstawowa nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, ul. Polna 36, 05-900 Gostynin;
  • 15 maja 2023 r. – Delegatura Ciechanów – Szkoła Podstawowa  w Świerczach, ul. Pułtuska 26A, 06-150 Świercze;
  • 16 maja 2023 r. – Delegatura Siedlce – Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dziewulach, ul. Kościelna 10, 08-106 Dziewule;
  • 17 maja 2023 r. – Warszawa – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Bohaterów Warszawy, ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego 10, 02-495 Warszawa;
  • 18 maja 2023 r. – Delegatura Ostrołęka – Zespół Placówek Oświatowych w Brańszczyku,  ul. Nadbużna 3, 07-221 Brańszczyk;
  • 19 maja 2023 r. – Delegatura Radom – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 Pułku Piechoty w Mniszku, Mniszek 101, 26-625 Mniszek.

Pikniki organizowane z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty są wspierane przez lokalne samorządy terytorialne, szkoły, placówki oświatowe i kulturalne oraz służby mundurowe: Komendę Wojewódzką Policji, Komendę Stołeczną Policji, Komendy Miejskie i Powiatowe, Komendę Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendę Miejską i Powiatową, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Do akcji przyłączyły się także: Automobilklub Polski, Oddziały Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Służby Medyczne, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lasy Państwowe, Nadleśnictwa, Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, terenowe oddziały KRUS, oddziały Polskiego Czerwonego Krzyża.  

Metryczka

Data publikacji 11.05.2023
Data modyfikacji 01.08.2023
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Andrzej Kulmatycki
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry