Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego - Aktualności -

Nawigacja

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w całym kraju zostaną zorganizowane uroczystości patriotyczne, festyny, pikniki i wydarzenia kulturalne. Zachęcamy do wspólnego świętowania!

„Weekend z wojskiem” – pikniki i inne atrakcje

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej w całym kraju organizuje pikniki, podczas których będzie można zobaczyć m.in. nowoczesny sprzęt wojskowy.

Muzea w Święto Wojska Polskiego

Do wspólnego świętowania zapraszają także Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Józefa Piłsudskiego i Muzeum Niepodległości. 

15 sierpnia w Muzeum Wojska Polskiego sale wystawowe będą czynne w godz. 11:00-17:00. Wstęp będzie bezpłatny. W programie wystawa czasowa „Zwycięstwo pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 r. zwieńczone ustanowieniem Orderu Virtuti Militari” oraz wystawa planszowa „Jeszcze Polska nie umarła”. 

Zwiedzający będą mogli przyjrzeć się uzbrojeniu ochronnemu (zobaczyć, jak zmieniało się ono na przestrzeni wieków) i sprzętom wojskowym oraz odwiedzić stoiska muzeów wojskowych, a także uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wraz z Biurem Programu „Niepodległa” zapraszają na dwudniowe obchody Święta Wojska Polskiego. 14 sierpnia odbędą się: pokazy konne i animacje oraz debata „Gorące lato 1920. Armia w odwrocie. Państwo w kryzysie”. W poniedziałek, 15 sierpnia zwiedzający będą mogli wysłuchać koncertu Garwolińskiego Teatru Muzycznego i Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz obejrzeć prezentację „Żołnierze Niepodległości”. 

Zaplanowano transmisję na kanale „Niepodległa” na portalu Facebook oraz profilu Muzeum w Sulejówku w serwisie YouTube.

Muzeum Niepodległości zaprasza na wydarzenie „Otwarty Pałac”. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy, uczestniczyć w kiermaszu wydawnictw czy wysłuchać koncertu piosenek „Powróćmy jak za dawnych lat” z dwudziestolecia międzywojennego

Święto Wojska Polskiego w mediach

Telewizja Polska i Polskie Radio przygotowały bogatą oprawę 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. 

W piątek, 12 sierpnia br. w PR 1 audycja „Eureka” (godz. 19:30) poświęcona wydarzeniom, które rozegrały się w przededniu Bitwy Warszawskiej. W poniedziałek, 15 sierpnia relacje z oficjalnych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiej, wizyta w „Parku Kulturowym Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, rozmowa z historykami i rekonstruktorami Bitwy Warszawskiej skupiająca się wokół tematu „Dlaczego bitwa pod Warszawą nazywana jest osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. W Polskim Radiu zostanie zorganizowany także konkurs historyczny dotyczący Bitwy Warszawskiej. 

Transmisje z oficjalnych uroczystości państwowych z okazji Święta Wojska Polskiej będzie można śledzić na antenach TVP 1, TVP Polonia oraz TVP INFO 15 sierpnia od godz. 11:40. 

Portale historyczne 

Strona Bitwa Warszawska 1920 to multimedialny serwis internetowy, który zaprasza użytkowników w interaktywną podróż po Polsce, Europie i świecie. Narracja przenosi użytkownika w atmosferę dwudziestolecia międzywojennego, przeprowadzając go przez najistotniejsze wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, pokazując najważniejsze postaci, procesy oraz skutki Bitwy Warszawskiej. Serwis został przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz zespół portalu PolskieRadio.pl. 

Portal 1920.gov.pl zawiera wybrane dokumenty z okresu wojny i Bitwy Warszawskiej pogrupowane i usystematyzowane tak, by były łatwo dostępne dla poszukujących dotąd nieopisanych faktów. W serwisie użytkownicy znajdą także dokumenty, zdjęcia, plakaty i krótkie filmy z wypowiedziami historyków. 

Koncert „Bolszewika goń”

Biuro Programu „Niepodległa” i Fundacja Universitatis Varsoviensis zapraszają na koncert „Bolszewika goń”. W programie pieśni patriotyczne upamiętniające bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Transmisja z wydarzenia w poniedziałek, 15 sierpnia o godz. 18:00 m.in. na stronie Fundacji Universitatis Varsoviensis.

 

Metryczka

Data publikacji 15.08.2022
Data modyfikacji 15.08.2022
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiał MEiN
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry