Moje skróty

Schowek

Pokaż (3)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Razem na Święta 2021 – zapraszamy do udziału w akcji MEiN - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Razem na Święta 2021 – zapraszamy do udziału w akcji MEiN

Już po raz czwarty Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także polskie szkoły za granicą do udziału w akcji „Razem na święta”. Głównym celem inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Na zgłoszenia Ministerstwo Edukacji i Nauki czeka do poniedziałku, 20 grudnia br.

 

Zgłoszenia do udziału w akcji 

Warunkiem udziału w akcji „Razem na Święta” jest przesłanie przez dyrektora placówki lub osoby przez niego upoważnionej ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia Ministerstwo Edukacji i Nauki czeka do poniedziałku, 20 grudnia br., do godz. 23:59. Wyniki ankiety zaprezentuje we wtorek, 21 grudnia br. 

Wszystkie placówki biorące udział w akcji otrzymają pamiątkowe dyplomy. 

 

Zgłoszenia dla szkół polonijnych 

Do udziału w przedsięwzięciu Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza również szkoły polonijne i polskie szkoły za granicą. Placówki zainteresowane włączeniem się do akcji „Razem na Święta” są proszone o wypełnienie ankiety dostępnej na stronie OPREG

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: 

 • nazwa przedszkola / szkoły/ placówki oświatowej;
 • typ przedszkola / szkoły / placówki oświatowej;
 • liczba uczniów przedszkola / szkoły / placówki oświatowej;
 • adres e-mail przedszkola / szkoły / placówki oświatowej.

Placówki polonijne, które wezmą udział w akcji, również otrzymają pamiątkowe dyplomy. 

 

„Razem na Święta” – założenia akcji 

„Razem na Święta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której uczniowie są zachęcani do niesienia pomocy innym. Ministerstwo Edukacji i Nauki oczekuje, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Tak samo istotne jest jednocześnie budowanie wspólnot i umacnianie więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

Z uwagi na trwający stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” powinny uwzględniać obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy sanitarne. 

 

Przykłady działań w ramach akcji „Razem na Święta”

Uczniom i nauczycielom są proponowane następujące działania: 

 • zorganizowanie zbiórki darów dla osób potrzebujących, 
 • samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliższej okolicy,
 • przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliższej okolicy, przyjaciół, 
 • zaoferowanie pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
 • zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,
 • przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach,
 • wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą. 

Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Katalog działań jest otwarty. Ministerstwo Edukacji i Nauki chętnie pozna inne przedsięwzięcia przygotowane przez uczniów i nauczycieli, a także chce aby szkoły otwierały się na współpracę ze środowiskiem lokalnym, a uczniowie dostrzegali potrzeby i problemy innych ludzi.

 

„Razem na Święta” w internecie i mediach społecznościowych

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz polskie szkoły z granicą do dzielenia się przykładami inicjatyw realizowanych w ramach akcji „Razem na Święta”. Nie są wymagane sprawozdania. Ministerstwo Edukacji i Nauki apeluje jedynie o publikowanie informacji na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaŚwięta.

 

„Razem na Święta” – poprzednie edycje 

To już czwarta edycja akcji. W roku 2018 w inicjatywę włączyli się uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek, a w 2019 roku z ponad 10 tys. Organizowali oni zbiórki darów dla potrzebujących, pomagali seniorom w przedświątecznych porządkach, odwiedzali osoby chore i samotne.

W roku 2020 – mimo stanu epidemii – została odnotowana rekordowa liczba zgłoszeń. W przedświąteczną pomoc zaangażowało się ponad 12 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Swoimi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności. 

Zachęcamy do udziału w akcji! Bądźmy #RazemNaŚwięta!

 

Metryczka

Data publikacji 07.12.2021
Data modyfikacji 07.12.2021
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
materiały MEiN
Osoba udostępniająca informację:
Anna Miklas
do góry