Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - Aktualności -

Nawigacja

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne obchody ze względu na trwającą pandemię będą odbywać się zarówno stacjonarnie, z uwzględnieniem obostrzeń, jak i online.

Z okazji rocznicy przygotowano szereg propozycji, które mogą stanowić materiały do wykorzystania podczas zajęć edukacyjnych z uczniami.

Wśród wydarzeń związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja znalazły się m.in.:

  • Wykłady organizowane przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej) m.in.: „Pierwsza Konstytucja w Europie: dlaczego 3 maja 1791 ma znaczenie"– wykład prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego, przygotowany we współpracy z Instytutem Polskim w Londynie oraz seminarium Nadzieje i projekty w dobie majowej jutrzenki", przygotowane przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.
  • Pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś”, przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” i TVP we współpracy z wieloma instytucjami kultury (premiera 3 maja na antenach TVP1 i LRT Televizija - pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej).
  • Warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej) m.in.:  „Nasza konstytucja” - warsztaty kaligraficzne dla rodzin z dziećmi w wieku 9-12 lat, przygotowane przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
  • Liczne wystawy, wystawy plenerowe i pokazy, adresowane do wszystkich grup wiekowych (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej) m.in.: wystawa wirtualna Archiwum Państwowego w Radomiu „Dokumenty dotyczące obchodów rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja w zasobie Archiwum Państwowego w Radomiu”.

Jak co roku zachęcamy także do uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzony jest 2 maja. Z okazji świąt państwowych udekorujmy nasze domy flagami na znak naszego patriotyzmu.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń dostępne są na stronach internetowych organizatorów oraz na stronie internetowej Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Metryczka

Data publikacji 30.04.2021
Data modyfikacji 30.04.2021
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Kornelia Szczepaniak
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry