Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

24 marca – Narodowy Dzień Życia - Aktualności -

Nawigacja

24 marca – Narodowy Dzień Życia

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Życia. W tym dniu organizowane są inicjatywy i wydarzenia, których celem jest kształtowanie szacunku dla życia ludzkiego. Jest to także okazja do refleksji nad ideą solidarności społecznej. Podczas tegorocznego Narodowego Dnia Życia MEiN zaprezentowało nowoczesną pomoc dydaktyczną, która może być wykorzystywana podczas zajęć lekcyjnych związanych z rozwojem prenatalnym człowieka.

Dyskusja z okazji Narodowego Dnia Życia 

W Narodowy Dzień Życia musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę, czym jest życie i to nie nasze życie, tylko nas wszystkich, czyli w taki altruistyczny sposób podejść do tego – powiedział minister Przemysław Czarnek podczas prezentacji książeczki Genesis. Początek życia ludzkiego. Podkreślił, że będzie to cenna i atrakcyjna pomoc dydaktyczna dla uczniów szkół ponadpodstawowych. 
 
Podczas dyskusji zorganizowanej w Narodowym Dniu Życia Minister Edukacji i Nauki zwrócił uwagę, że życie człowieka wymaga opieki i szacunku na każdym etapie rozwoju: – Wartość życia na każdym etapie jego rozwoju i w każdej fazie tego życia jest absolutnie najwyższa i to powinno być przesłanie tego Narodowego Dnia Życia, który obchodzimy. 

Dlatego chcemy pokazywać, że życie od samego początku do samego końca ma wartość bezcenną – dodał szef MEiN.

Genesis. Początek życia ludzkiego – nowoczesna pomoc dydaktyczna 

24 marca, w Narodowym Dniu Życia, Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprezentowało nowe narzędzie edukacyjne przygotowane przez Fundację Małych Stópek oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jest to publikacja Genesis. Początek życia ludzkiego, która przedstawia najnowszą wiedzę naukową dotyczącą początkowej fazy życia człowieka – od poczęcia do narodzin. 

W materiale została wykorzystana formuła tzw. rozszerzonej rzeczywistości, która jest dostępna po pobraniu odpowiedniej aplikacji. Dzięki niej na tabletach lub smartfonach będzie można obserwować w grafice 3D zamieszczone w książce zdjęcia i krótkie filmiki. Przedstawiają one człowieka w poszczególnych fazach rozwoju prenatalnego. Wystarczy przyłożyć do książki telefon lub smartfon, a na ekranie pojawią się obrazy prezentujące np. układ kostny i krwionośny. 

Publikacja Genesis. Początek życia człowieka może być wykorzystana jako nowoczesna pomoc dydaktyczna zarówno podczas lekcji biologii, jak też wychowania do życia w rodzinie, godziny wychowawczej oraz religii. Pakiet 15 książeczek trafi do każdego liceum ogólnokształcącego i technikum w Polsce. Będzie to cenna pomoc zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli przy realizacji podstawy programowej dotyczącej początkowej fazy życia ludzkiego. 

Zamiarem twórców książeczki Genesis. Początek życia człowieka było atrakcyjne przedstawienie wiedzy o rozwoju prenatalnym człowieka. Autorom publikacji zależało także na tym, aby pomóc zrozumieć młodym ludziom, że każde nowe życie powinno być otoczone należną troską. Więcej informacji na temat książeczki można znaleźć na specjalnej stronie

Publikacja Genesis. Początek życia człowieka jest dostępna w serwisie epodreczniki.pl.

Pola Nadziei 2021 

Pola Nadziei to inicjatywa organizowana jest od 1998 roku. Jej celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby hospicjów, propagowanie idei opieki hospicyjnej oraz uwrażliwienie społeczeństwa na los osób nieuleczalnie chorych. Do co roku akcji włączają się firmy, szkoły, przedszkola oraz osoby prywatne. 

Szczególne znaczenie ma wymiar edukacyjny akcji skierowany do dzieci i młodzieży. Uczniowie mogą włączyć się w akcję, podejmując wolontariat, organizując zbiórki funduszy czy uczestnicząc w wykładach i prelekcjach. Więcej informacji można znaleźć na stronie

Metryczka

Data publikacji 25.03.2021
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiały Ministerstwa Edukacji i Nauki
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry