Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Narodowe Czytanie „Balladyny” - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowe Czytanie „Balladyny”

05.09.2020

5 września odbyła się dziewiąta edycja narodowego czytania. Z inicjatywy Pary Prezydenckiej bohaterką tegorocznego wydarzenia była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Do akcji dołączyli Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska czytając fragment dramatu w Domu Polonii w Pułtusku.

Dziewiąta akcja Narodowego Czytania rozpoczęła się odczytaniem okolicznościowego listu wystosowanego przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do uczestników wydarzenia.

Ufam, że każdy odkryje swoją „Balladynę”, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem – napisał Prezydent zapraszając do wspólnego czytania lektury.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku powitał Wojewodę Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Radę rodziców oraz nauczycieli, uczniów Szkoły Podstawowej i uczniów Instytutu Głuchoniemych w Warszawie.

Zachęcam do wspólnego czytania. Nie tylko dziś, ale w rodzinie, głośno i razem. To buduje poczucie wspólnoty. Narodowe Czytanie to doskonała okazja do promowania w przestrzeni publicznej klasyki polskiej literatury oraz odkrywanie na nowo piękna i bogactwa dzieł. Spotkaliśmy się tutaj, aby współtworzyć i popularyzować czytelnictwo polskich książek. Czytając wieszczy narodowych pielęgnujemy więzi pokoleniowe i narodowe. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tej inicjatywie – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki w trakcie inauguracji wydarzenia.

Następnie uczennice klas VII zaprezentowały fragment „Balladyny”. Po nim nastąpiło wspólne czytanie dramatu na scenie. W czytaniu uczestniczyli: Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Dyrektor Szkoły i przedstawiciele Rady rodziców oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pułtusku a także uczniowie z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie.

Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty podziękowała za spotkanie i wspólne czytanie.

- Bardzo dziękuję za wspólne czytanie  fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego. Mam nadzieję, że udział w spotkaniu obudzi w was chęć do dalszego czytania polskich klasyków i zagłębiania się w bogatą historie polskiej literatury. – zwróciła się do zgromadzonych uczniów.


Narodowe Czytanie to społeczna kampania promująca czytelnictwo. W 2012 roku akcja została zainicjowana przez Prezydenta RP wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano dzieła wybitnych polskich twórców, m.in.: Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego.

Co roku w akcję angażują się tysiące Polaków, setki instytucji samorządowych i pozarządowych, a także przedstawicielstwa dyplomatyczne. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło ponad trzy tysiące organizatorów z 31 krajów całego świata.

Narodowe Czytanie 2020 objęte jest Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

 

Metryczka

Data publikacji 05.09.2020
Data modyfikacji 22.12.2020
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiały Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry