Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Świętujmy razem 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II - Aktualności -

Nawigacja

Świętujmy razem 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów”, serwis jp2online.pl, nowy portal tematyczny IPN, programy telewizyjne i radiowe, filmy dokumentalne i reportaże, akcje w mediach społecznościowych to tylko wybrane inicjatywy przygotowane z okazji 100. rocznicy urodzin jednego z największych Polaków w naszej historii – Papieża Jana Pawła II. Świętujmy razem ten szczególny dzień!

Ze względu na sytuację wywołaną koronawirusem wydarzenia rocznicowe są realizowane przede wszystkim w mediach zarówno tych tradycyjnych, jak i elektronicznych. Za ich pośrednictwem będziemy mieli możliwość wspólnego przeżywania 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza w poniedziałek, 18 maja o godz. 18:00 na wyjątkowe widowisko muzyczne „Santo Subito – Prorok naszych czasów”, transmitowane z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. To największe przedsięwzięcie organizowane w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Podczas koncertu znani polscy artyści wykonają takie utwory jak m.in: „Święty Boże”, „Osiem błogosławieństw”, „Barka”.  

Koncert będzie transmitowany na stronie internetowej Programu „Niepodległa”, na platformie You Tube, a także na kanale TVP 1 oraz w radiowej Jedynce. Więcej informacji o widowisku na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/santo-subito-prorok-naszych-czasow-juz-w-poniedzialek-wyjatkowy-koncert/.

Widowisko „Santo Subito – Prorok naszych czasów” nie jest jedyną inicjatywą Biura Programu „Niepodległa” przygotowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka. Biuro zaprasza także do obejrzenia filmu dokumentalnego „Świat według Jana Pawła II”, a także podcastu – rozmowy z ks. Mateuszem Hosają o życiu i pontyfikacie papieża „Wydarzyło się 100 lat temu”.​

jp2online.pl – największa na świecie wirtualna baza informacji o Janie Pawle II

Centrum Myśli Jana Pawła II zebrało, skatalogowało i opracowało materiały archiwalne związane z Janem Pawłem II, które do tej pory były rozproszone w wielu miejscach. Do współpracy Centrum zaprosiło instytucje państwowe i kościelne oraz osoby prywatne. Przekazały one tysiące archiwaliów z własnych zasobów.

Efektem kilkuletniej pracy jest portal jp2online.pl – największa na świecie wirtualna baza informacji o polskim Papieżu. Materiały można przeglądać za pomocą nowoczesnej i funkcjonalnej wyszukiwarki. Zasoby udostępniane są bezpłatnie na wolnych licencjach.

Oferta rocznicowa Telewizji Polskiej i Polskiego Radia

Telewizja Polska i Polskie Radio przygotowały bogatą oprawę 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Media publiczne zapraszają na filmy dokumentalne, koncerty, reportaże, słuchowiska na podstawie tekstów Karola Wojtyły oraz rozmowy ze świadkami życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Na swoich antenach będą przypominać dorobek duchowy, kulturowy i społeczny Ojca Świętego.

Telewizja Polska

serwis internetowy jp2.tvp.pl – bogata cyfrowa biblioteka materiałów o życiu Jana Pawła II, która zawiera filmy dokumentalne, homilie, zdjęcia, teksty publicystyczne i relacje ze spotkań oraz ponad 500 materiałów filmowych ze wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II do Polski; na portalu znajduje się także formularz https://jp2.tvp.pl./47091219/formularz, za pośrednictwem którego można podzielić się z innymi pamiątkowymi zdjęciami oraz nagraniami związanymi z Janem Pawłem II;

 • spektakl Teatru Telewizji „Powołanie” o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa (TVP 1, 18 maja, godz. 21:00)
 • film dokumentalny „Zmartwychwstanie” (TVP 1, 18 maja, godz. 22:35) 
 • film dokumentalny „Dominum montes – góry Jana Pawła II” (TVP Historia, 18 maja, godz. 22:40)

Więcej informacji o działaniach TVP można znaleźć na stronie https://www.tvp.info/48051314/jan-pawel-ii-papiez-nadziei-tvp-zaprasza-do-wspolnych-obchodow.

Polskie Radio

 • „Lektury przed północą” (PR 1, godz. 23:50) – do 31 maja radiowa Jedynka zaprasza do wysłuchania nagrań „Wstańcie, chodźmy” w interpretacji Krzysztofa Gosztyły;
 • „Po drugiej stronie lustra” (PR 1, 18 maja, godz. 23:00) –  w programie z udziałem m.in. Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka zostanie zaprezentowany wpływ pontyfikatu Papieża Polaka na współczesne życie chrześcijan;
 • koncert kameralny z Teatru Wielkiego Opery Narodowej z udziałem Szymona Nehringa – fortepian i Jana Englerta – recytacje (PR 2, 18 maja, godz. 19:30) – w programie wydarzenia „Nokturny” Fryderyka Chopina i poezja m.in. Cypriana Kamila Norwida;
 • „Scena Teatralna Trójki” (PR 3, 18 maja, godz. 22:00) – premiera biograficznego słuchowiska o Janie Pawle II autorstwa Tomasza Mana z udziałem Andrzeja Chyry i Mariusza Bonaszewskiego;
 • album „Tryptyk rzymski” (PR 3, 18 maja, godz. 23:00) – emisja nagrań z płyty  Stanisława Soyki nagranej specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Pełny zbiór bogatej oferty przygotowanej przez Polskie Radio z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II można znaleźć na stronie https://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/2510554,Polskie-Radio-w-100-rocznice-urodzin-Jana-Pawla-II?utm_source=polskieradio.pl&utm_medium=mozaika&utm_campaign=mozaika.

Portal IPN „Pielgrzymki papieskie w okresie PRL w dokumentach”

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił nowy portal tematyczny dotyczący pielgrzymek papieskich w okresie PRL. W materiałach podchodzących z Archiwum IPN można znaleźć: cyfrowe kopie dokumentów, fotografie, grafiki, ulotki i broszury, filmy i nagrania audio, mapy, plany i szkice sytuacyjne.

Wybrane inicjatywy rocznicowe realizowane w mediach elektronicznych  

 • #ThankYouJohnPaul2 – inicjatywa ogólnoświatowa przygotowana przez Episkopat Polski, która polega na umieszczaniu w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć, krótkich filmików z podziękowaniami dla Jana Pawła II; przedstawiciele Episkopatu Polski zachęcają również do dzielenia się wspomnieniami związanymi z Papieżem Polakiem;
 • #WirtualnaPielgrzymka na 100. #urodzinyJP2 – wirtualny spacer śladami Jana Pawła II po Rzymie i jego okolicach;
 • „Karol” – serial animowany inspirowany życiem Jana Pawła; odcinki dostępne na kanale YouTube Mt 5,14;
 • „Wirtualny spacer” po Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach;
 • akcja „Cała Polska śpiewa Barkę” – Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zachęca do podzielenia się własnym wykonaniem „Barki” – ulubionej pieśni Papieża; można to robić przez cały miesiąc na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/742408482845528, a także oznaczając fanpage (@domjp2) lub #jestemwdzieczny na profilach w serwisie Facebook;
 • #DlaCiebieOjczeŚwięty – inicjatywa Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej promująca list wdzięczności za życie i działalność Jana Pawła II.

Inne przedsięwzięcia rocznicowe

W związku ze stopniowym otwieraniem instytucji kultury wybrane wydarzenia zorganizowane w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II będą bezpośrednio dostępne dla odbiorców. Są to m.in.

 • wystawa malarstwa Józefa Hałasa w galerii Kordegarda zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury – ekspozycja dostępna od 18 maja nawiązuje do 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II; obrazy prezentowane w Kordegardzie wybrane zostały przez Józefa Hałasa w 2003 roku na specjalną wystawę przygotowywaną dla Ojca Świętego z okazji 25-lecia jego pontyfikatu, do realizacji wystawy w Watykanie nie doszło wówczas z powodu złego stanu zdrowia Jana Pawła II;
 • odsłonięcie fragmentu muru berlińskiego –18 maja przed Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zostanie odsłonięty fragment muru berlińskiego, który będzie przypominał o wkładzie Jana Pawła II w pokojowy proces upadku komunizmu.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Metryczka

Data publikacji 18.05.2020
Data modyfikacji 18.05.2020
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiały Ministerstwa Edukacji Narodowej
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry