Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Projekt: Ostatni akord Powstania Styczniowego. Ślady Powstania Bajkalskiego - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Projekt: Ostatni akord Powstania Styczniowego. Ślady Powstania Bajkalskiego

23.10.2019

Aurelia Michałowska- Mazowiecki Kurator Oświaty uczestniczyła (22 października) w podsumowaniu międzynarodowego projektu realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 203 im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie. Inicjatywa jest współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Rodzina polonijna”.

Głównym celem projektu „Rodzina polonijna” jest nawiązywanie współpracy między szkołami z Polski, a szkołami z polskim językiem nauczania spoza kraju. Placówki te wchodzą w partnerstwo i wspólnie realizują projekty edukacyjne zarówno dla uczniów, jak i kadry pedagogicznej.

Szkoła Podstawowa nr 203 w Warszawie w dniach 16-23 października gościła uczniów ze Ułan-Ude na Syberii. Są oni potomkami Polaków zesłanych na Syberię po powstaniu styczniowym.

Podczas wizyty dzieci zwiedzały m.in. Pałac Prezydencki, Ministerstwo Edukacji, złożyły wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Podczas uroczystości Mazowiecka Kurator Oświaty wręczyła gościom upominki wraz z podziękowaniami. Całość uświetnił występ artystyczny uczniów.

Prowadzony przez szkołę projekt nawiązuje do historycznych wydarzeń  "polskiego powstania" nad Bajkałem, którego organizatorami byli zesłani na Syberię powstańcy styczniowi. Powstanie polskich zesłańców wybuchło w nocy z 24 na 25 czerwca 1866 r. Powstańcy rozbroili straż i zaczęli przedzierać się do granicy z Chinami. Do największej potyczki doszło 28 czerwca 1866 roku pod Miszychą. 30 powstańców poległo, wielu zostało rannych i powróciło do niewoli.

Metryczka

Data publikacji 23.10.2019
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Katarzyna Ważyńska
Osoba udostępniająca informację:
Katarzyna Ważyńska
do góry