Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

15.07.2019

12 lipca w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się konferencja Dariusza Piontkowskiego- Ministra Edukacji Narodowej z udziałem Zdzisława Sipiery- Wojewody Mazowieckiego oraz Aurelii Michałowskiej- Mazowieckiego Kuratora Oświaty, którzy odnieśli się do sytuacji w szkołach na terenie województwa mazowieckiego.

Minister edukacji przedstawił sytuację w wybranych szkołach, w których zakończył się już I etap rekrutacji. Wskazał, że wolne miejsca są m.in. w renomowanych liceach w Krakowie, Lublinie i Olsztynie. Zaznaczył, że w Krakowie po pierwszym etapie rekrutacji w II LO im. Jana III Sobieskiego zostało 20 dodatkowych miejsc, w VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego – 25, a w Zespole Szkół Łączności – 26. Z kolei w Lublinie w I LO im. Stanisława Staszica wciąż jest 45 wolnych miejsc, w VIII LO im. Zofii Nałkowskiej – 74, a w XIX LO im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie – 54. Podobnie sytuacja wygląda w Olsztynie. Liczba wolnych miejsc, na co wskazywał minister edukacji, wciąż jest duża. II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oferuje 126 wolnych miejsc, IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie – 120, a I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie – 78.

Minister Dariusz Piontkowski podkreślił również, że  łączna liczba wolnych miejsc w Krakowie to 3900, natomiast liczba uczniów w rekrutacji uzupełniającej to 2569. W Olsztynie liczba wolnych miejsc to 1782, a  liczba uczniów w rekrutacji uzupełniającej to 1118.

Szef MEN przypomniał ponadto, że na absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w skali całego kraju czeka łącznie ponad 103 tys. miejsc więcej – 726 751 absolwentów wobec przygotowanych 830 234 miejsc.

Obecny na konferencji Wojewoda Mazowiecki podkreślił, że sytuacja w szkołach w województwie mazowieckim była na bieżąco monitorowana.

– Prowadzimy analizę od wielu miesięcy i nie było momentu, w którym moglibyśmy powiedzieć, że jest problem z rekrutacją. Obowiązkiem każdego samorządu jest planowanie i przygotowanie się do zmian. Apeluję o partnerstwo i dialog różnych instytucji, aby jak najlepiej pomagać młodym ludziom – podkreślił Zdzisław Sipiera.

Kurator Aurelia Michałowska przybliżyła informacje na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020. Zaznaczyła, że liczba przygotowanych miejsc jest wyższa od liczby uczniów o przeszło 1 tys. – 110 237 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów wobec 111 318 przygotowanych miejsc. Podała również dane przekazane przez Delegaturę w Płocku – dla 6 100 absolwentów przygotowano 8 424 miejsca. W samym Płocku dla 2 266 uczniów przygotowano 6 317 miejsc. Podkreśliła, że ta zwiększona liczba miejsc wynika z zainteresowania płockimi szkołami uczniów z okolicznych miejscowości.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Metryczka

Data publikacji 15.07.2019
Data modyfikacji 07.01.2020
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Osoba udostępniająca informację:
Katarzyna Ważyńska
do góry