Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Apel Wojewody Mazowieckiego o rozsądne korzystanie z fajerwerków - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apel Wojewody Mazowieckiego o rozsądne korzystanie z fajerwerków

28.12.2018

Apeluję o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sylwestrowej. Korzystając z materiałów pirotechnicznych warto zapoznać się z zasadami, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji – zwrócił się do mieszkańców Mazowsza Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki

Bezpieczne i rozważne korzystanie z pirotechniki przedstawione jest na filmie edukacyjnym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w ulotce Bezpieczne korzystanie z fajerwerków. 

 

Przestrzegaj przepisów

Korzystając z fajerwerków, pamiętajmy o przepisach art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego), art. 107 Kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie), a także art. 145 Kodeksu wykroczeń (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności).

 


Pamiętaj


1.      Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu. 


2.      Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.


3.      Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie. W ten sposób można uniknąć obrażeń i uszkodzeń.


4.      Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.


5.      Wyrób musi być oznakowany symbolem CE. Etykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat). Do fajerwerków powinna być dołączona instrukcja w języku polskim, z którą należy się zapoznać.


6.       Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.


7.      Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.


8.      Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą.


9.      Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.


10.  Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu  alkoholu lub użyciu środków odurzających.

 

11.  Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!


12.  Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia. 


13.  Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.


14.  W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (997). 

 

Metryczka

Data publikacji 28.12.2018
Data modyfikacji 02.01.2019
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
Osoba udostępniająca informację:
Agata Sitek
do góry