Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Mazowiecki Wicekurator Oświaty złożył wieniec pod pomnikiem Janusza Korczaka w Warszawie z okazji rocznicy zbrojnego wystąpienia w Getcie Warszawskim.

Główne uroczystości z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie, gdzie w kwietniu i maju 1943 r. toczyły się walki powstańców z Niemcami. W tym czasie uruchomione zostały syreny alarmowe.

Zgromadzone delegacje złożyły wieńce przez Pomnikiem Bohaterów Getta. Wśród nich byli m.in.: Premier Mateusz Morawiecki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, a także Ministrowie, przedstawiciele Sejmu i Senatu, instytucji państwowych i samorządowych, przedstawiciele społeczności żydowskiej, osoby odznaczone medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a także członkowie korpusu dyplomatycznego, hierarchowie kościołów i związków wyznaniowych oraz licznie przybyli mieszkańcy stolicy.

Przez cały dzień na ulicach Warszawy trwała akcja „Żonkile” organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Ponad 1500 wolontariuszy wręczało przechodniom papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączyły się również szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.


75 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji Warszawskiego Getta. W walkach wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Powstańcy walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia dowodzący oddziałami niemieckimi gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

 

 

Metryczka

Data publikacji 20.04.2018
Data modyfikacji 26.04.2018
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiały MUW
Osoba udostępniająca informację:
Agata Siekierska
do góry