Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Zachęcamy nauczycieli i młodzież szkolną do udziału w wydarzeniach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z okazji obchodzonego 1 marca święta państwowego m.in. Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele imprez w całym kraju, w tym na terenie województwa mazowieckiego.

Celem przedsięwzięć jest uczczenie pamięci o podziemiu niepodległościowym z lat 1944–1963 oraz popularyzacja wiedzy na temat ich wysiłku w walce z sowietyzacją Polski. Więcej szczegółów odnośnie wybranych wydarzeń przygotowanych przez IPN można poznać tutaj.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony świętem państwowym w 2011 r.

 

Metryczka

Data publikacji 28.02.2017
Data modyfikacji 06.03.2017
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiały IPN
Osoba udostępniająca informację:
Agata Siekierska
do góry