Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Kampania społeczna „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” - Aktualności -

Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania społeczna „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu”

Prosimy o zapoznanie się z pismem Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty Pani Doroty Sokołowskiej w sprawie kampanii społecznej „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na skalę problemu oraz edukację społeczeństwa o zagrożeniach i skutkach tego zjawiska.

Warszawa, 25 lutego 2015 r.

ZIN.0344.42.2015.AL
 

Dyrektorzy
wszystkich typów szkół
z województwa mazowieckiego

 
 
Szanowni Państwo,
informuję, iż trwa kampania społeczna „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu”, którą zainicjował w 2013 roku Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na skalę problemu oraz edukację społeczeństwa o zagrożeniach i skutkach tego zjawiska.

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. W roku 2014 w województwie mazowieckim odnotowano ponad 7,2 tys. pożarów traw, najwięcej w powiatach: nowodworskim, otwockim, przysuskim, piaseczyńskim, radomskim, szydłowieckim i wołomińskim.

Jednym z elementów wspomnianej kampanii są działania edukacyjne prowadzone w szkołach. W lekcjach organizowanych z udziałem strażaków (PSP lub OSP), policjantów i funkcjonariuszy straży ochrony kolei mogą uczestniczyć szkoły z całego województwa. Zainteresowane placówki powinny skontaktować się z miejscową komendą straży pożarnej.

W załączeniu przekazuję do wykorzystania plakaty informacyjne przygotowane przez straż pożarną, dotyczące kwestii wypalania traw.

Zachęcam Państwa do udziału w tak ważnej społecznie inicjatywie, która ma uświadomić wszystkim, że wypalanie nieużytków, poza tym, że jest naprawdę szkodliwe i niebezpieczne, jest również surowo zabronione.
 

Z poważaniem
z up. Mazowieckiego Kuratora Oświaty
Dorota Sokołowska
/-/
Mazowiecki Wicekurator Oświaty
 
 
 
  • Plakat 1
    Plakat 1
  • Plakat 2
    Plakat 2
  • Plakat 3
    Plakat 3

Metryczka

27.02.2015
Data publikacji 27.02.2015
Data modyfikacji 16.05.2016
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Aldona Lodzińska
Osoba udostępniająca informację:
Aldona Lodzińska
do góry