Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Akcja „Paczka na Kresy” - Aktualności -

Nawigacja

Akcja „Paczka na Kresy”

W szkołach na Mazowszu przez kilka tygodni zbierano dary dla Rodaków na Kresach w ramach akcji „Paczka na Kresy” Wielkanoc 2023, wspieranej przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Głównym organizatorem akcji jest Fundacja Kresy w Potrzebie.

Akcja organizowana jest cyklicznie. Odbywa się dwa razy w roku przed Świętami Bożego Narodzenia i przed Świętami Wielkanocnymi. W ramach tej akcji wolontariusze przygotowują paczki świąteczne, które następnie wręczają polskim i potrzebującym rodzinom w danym kraju.

Wielkanocna „Paczka na Kresy” w dniach 23–26 marca trafi do Rodaków w Litwie i w Łotwie. Tegoroczny wyjazd będzie też okazją do uczczenia 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które pomimo porażki militarnej stało się symbolem zwycięstwa wartości moralnych przyświecających Powstańcom. Uczniowie – wolontariusze odwiedzą miejsca związane z Powstaniem.

Od wielu lat przygotowanie paczek świątecznych jest możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu dyrektorów szkół, kadry nauczycielskiej i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego. Dzięki darom zbieranym w szkołach tylko podczas akcji „Paczka na Kresy” Boże Narodzenie 2022 zostało przekazanych ponad tysiąc paczek rodzinom w Litwie, Łotwie i w Ukrainie. Realizacja akcji jest możliwa także dzięki wsparciu Spółek Skarbu Państwa. 

 • Akcja „Paczka na Kresy”
  Akcja „Paczka na Kresy”
 • Akcja „Paczka na Kresy”
  Akcja „Paczka na Kresy”
 • Akcja „Paczka na Kresy”
  Akcja „Paczka na Kresy”
 • Akcja „Paczka na Kresy”
  Akcja „Paczka na Kresy”

Metryczka

Data publikacji 17.03.2023
Data modyfikacji 17.03.2023
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Andrzej Kulmatycki
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry