Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Koncert „Młodzi Niezłomnym” - Aktualności -

Nawigacja

Koncert „Młodzi Niezłomnym”

Ministerstwo Edukacji i Nauki serdecznie zaprasza do objerzenia koncertu „Młodzi Niezłomnym” w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. W programie utwory patriotyczne m.in. „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „O mój rozmarynie”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Na znojną walkę”, „Modlitwa obozowa”. Koncert jest jedną z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Koncert „Młodzi Niezłomnym” to widowisko muzyczne przygotowane przez Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. W programie utwory patriotyczne m.in. „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „O mój rozmarynie”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Na znojną walkę”, „Modlitwa obozowa” będą przeplatane cytatami Żołnierzy Wyklętych m.in. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Danuty Szyksznian-Ossowskiej ps „Sarenka”.

W tym szczególnym dniu chcemy przybliżyć sylwetki Wyklętych Niezłomnych, ale przede wszystkim wskazać wartości, którymi kierowali się Niezłomni w tej trudnej, bezkompromisowej, pełnej wyrzeczeń i poświęceń walce o wolną i niepodległą Polskę.

Niech ten występ skłoni nas do refleksji nad pojęciem poświęcenia, prawdy i istoty wolności oraz wartościami, do których Niezłomni podążali nawet za najwyższą cenę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Link do filmu dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki

Dopełnieniem koncertu może być krótkometrażowy film pt. „Rotmistrz Pilecki” 2022, w reżyserii Miłosza Kozła. Trwający 37 minut materiał opowiada o życiu i działalności Witolda Pileckiego, bohatera II wojny światowej, żołnierza Wojska Polskiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz oraz żołnierza podziemia antykomunistycznego. To film pokazujący losy Pileckiego, jego dramatyczne wybory życiowe, motywacje i tragiczną śmierć.

Premiera odbyła się w piątek 13 stycznia w serwisie YouTube.

Film powstał z inicjatywy Fundacji Edukacji i Sztuki i jak zaznacza jej prezes oraz współautor scenariusza Miłosz Lodowski myślą przewodnią powstania filmu było ukazanie osoby, która mogłaby się stać spoiwem dla podzielonego społeczeństwa, ale też bohaterem wychowanym w służbie i oddaniu Ojczyźnie.

Film „Rotmistrz Pilecki” został zrealizowanego ze środków programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” i jest dostępny w serwisie YouTube.

Metryczka

Data publikacji 01.03.2023
Data modyfikacji 01.03.2023
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Osoba udostępniająca informację:
Anna Janiewicz
do góry