Moje skróty

Schowek

Pokaż (3)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2018

1 marca Mazowiecki Kurator Oświaty- Aurelia Michałowska wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Złożyła wieniec pod Panteonem - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym.

Metryczka

Data publikacji 01.03.2018
Data modyfikacji 02.03.2018
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Dominika Nadrowska-Rogala
Osoba udostępniająca informację:
Dominika Nadrowska-Rogala
do góry