Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Zostań wolontariuszem w szkole. Poradniki MEN - Aktualności -

Nawigacja

Zostań wolontariuszem w szkole. Poradniki MEN

05.12.2017

5 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, Mazowiecki Wicekurator Oświaty Andrzej Sosnowski odwiedził Szkołę Podstawową nr 340 w Warszawie, gdzie spotkał się z dziećmi i opiekunami działającymi w szkolnym kole wolontariatu.

Wicekurator z uczestniczącym w spotkaniu ks. Markiem Decem, Zastępcą Dyrektora Caritas Polska rozmawiał z dziećmi na temat wartości, jakie niesie wolontariat. Podziękował im za zaangażowanie i zachęcał do włączania w działania wolontariatu również innych rówieśników.

Wicekurator Andrzej Sosnowski zaprezentował „Poradnik wolontariat szkolny”, opracowany w formie przewodnika po zagadnieniach wolontariatu. Publikacja ma zachęcać młodych ludzi do aktywności wolontariackiej i przedstawia korzyści płynące z angażowania się w tę formę pomocy innym. To jedna z dwóch broszur opracowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza przez Caritas Polska, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Druga z nich – „Wolontariat szkolny. Poradnik dla nauczycieli, dyrektorów i rodziców” to pozycja dla nauczycieli, która przybliża zasady organizacji szkolnego wolontariatu zgodnie z zapisami prawa oświatowego. Broszura zawiera także przykładowy scenariusz zajęć oraz ćwiczenia dla uczniów różnych grup wiekowych.

Szkolne Koło Caritas działa w Szkole Podstawowej nr 340 już od 2001 roku. Program koła został w tym roku włączony do programu szkolnego wolontariatu. Podczas cotygodniowych spotkań omawiane i przygotowywane są kolejne akcje. Działalność koła obejmuje organizowanie kwest na terenie szkoły, wspieranie wybranych hospicjów dla dzieci i dorosłych, przygotowanie paczek dla ubogich rodzin, odwiedzanie podopiecznych w ich domach, opiekę nad chorymi, organizację kiermaszy charytatywnych, a także spotkań wigilijnych dla członków Ursynowskiego Klubu Seniora.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony co roku 5 grudnia, jest świętem ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. To okazja do tego, by pokazać, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie organizacji pożytku publicznego.


Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Metryczka

Data publikacji 05.12.2017
Data modyfikacji 06.12.2017
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Agata Siekierska
Osoba udostępniająca informację:
Agata Siekierska
do góry