Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

Konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”

„Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” to konkursu edukacyjny organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

W przedsięwzięciu mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół polonijnych oraz członkowie organizacji młodzieżowych.

Zadaniem uczestników konkursu jest wybranie osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości (związanej z ich miejscowością, rodziną), zebranie informacji o bohaterze (zdjęcia, pamiątki, relacje krewnych, odnalezienie odznaczenia) oraz zaprezentowanie wyników swoich poszukiwań w formie plakatu edukacyjnego, filmu bądź vloga. Efekty pracy powinny zostać przedstawione społeczności lokalnej lub szkolnej.

Aby ułatwić uczniom udział przedsięwzięciu IPN przygotował bazę osób odznaczonych Krzyżem i Medalem Niepodległości.

Krzyż i Medal Niepodległości miały charakter odznaczenia wojskowego. Ustanowiono je rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 roku w hołdzie osobom, które „zasłużyły się czynnie dla niepodległości Ojczyzny w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania, oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918–1921, z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski”. 

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie IPN. 

Metryczka

Data publikacji 21.12.2017
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Kornelia Szczepaniak
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry